Knihovnu dělají 42 let, ocenění je zaskočilo

Knihovna v Kostomlatech pod Milešovkou

V době, kdy se udělují ceny skoro za cokoliv, nevzbudí soutěž Knihovna roku zřejmě příliš velkou pozornost. Přesto mezi oceňovanými knihovníky představuje událost významnou, zvlášť proto, že se takto letos podruhé dostává pozornosti a odměny obyčejným lidem, kteří každodenně odvádějí svoji práci na šíření kultury mezi lidmi. Řeč je o ceně Knihovna roku.

Ministerstvo kultury prostřednictvím soutěže Knihovna roku oceňuje prospěšnou práci dobrovolnických knihovníků v malých obcích a významné počiny knihovníků v oblasti využívání nových technologií, rekonstrukce knihoven či zpřístupňování nových. Výsledky jejího letošního ročníku byly vyhlášeny v pátek v zrcadlové kapli Klementina, tedy v areálu nějvětší z nich: Národní knihovny.

Titul Knihovna roku 2004 v kategorii základní knihovna získala Místní lidová knihovna v Kostomlatech pod Milešovkou na Teplicku, kterou společně vedou manželé Hana a Miroslav Bláhovi. "Knihovna je typická nápaditou kulturní, vzdělávací a informační činností. Svými aktivitami podporuje rozvoj tradic veřejného života v místě," zní zdůvodnění poroty.

Manželé Bláhovy cena víc než potěšila: "Potěšila, až nás zaskočila. Já jsem zvyklá dělat pro lidi, ale nejsem zvyklá na takové ocenění. Já jsem vyrůstala v komediantském prostředí, tatínek řezal loutky, od pětačtyřicátého dělal v Kostomlatech kulturu, já, protože jsem to po něm nezdědila, tak jsem se vrhla na tu knihovnu, pak jsem dostala takového blázna za manžela, který to začal dělat se mnou. Sama bych to nedokázala. Takže letos už to dělám 42 let."

Hlavní cena je spojena s odměnou 50 000,- Kč. Další ocenění v této kategorii získala Knihovna Jiřího Mahena v Brně za projekt Poprvé do školy - poprvé do knihovny, kterým iniciuje rozvoj četby u žáků prvních tříd. Zvláštní ocenění za rozvoj knihovnických služeb získaly Místní knihovna v Babicích a Obecní knihovna v Mydlovarech.

O významu ceny nový ředitel národní knihovny Vlastimil Ježek řekl: "Dneska jakoby kde kdo dával cenu za kde co, ale do této kategorie naštěstí Knihovna roku nespadá, protože to není cena kde komu za kde co, to je cena lidem, kteří většinou za nemnoho peněz dokázali něco víc než jejich kolegové, v tom, jak ta knihovna vypadá, jaké služby a jak poskytuje a samozřejmě to není cena jen té knihovně ale také místní samosprávě, bez které by to v tomto případě nešlo. Ta cena je určena především knihovnám na malých místech, v menších místech, prostě tam, kde to knihovna má nejsložitější."

Jednu z hlavních cen dostal rovněž bývalý ředitel Národní knihovny Vojtěch Balík, kterého ministr Dostál v létě odvolal z funkce. Porota ministrovi doporučila Balíka na cenu v kategorii informační počin. Ocenění si zasloužil za podíl NK na automatizaci českých knihoven a za digitalizaci vzácných dokumentů. K problému Balíkova odvolání, které kritizoval mj. český PEN klub a odborové organizace, se vrátíme v některém z příštích vydání.