Koalice chce od poplatků ve zdravotnictví osvobodit novorozence i předškoláky

Фото: Штепанка Будкова

Zdá se, že tolik diskutované poplatky ve zdravotnictví se budou měnit. Lídři vládních stran se totiž dohodli na co nejrychlejším zrušení poplatků pro novorozence. A později i pro předškoláky. Důchodce, o kterých se také často mluvilo, však zatím žádná změna nečeká. Jednání trvalo dlouho a politici hovoří o pracně vydřeném kompromisu.

Poslanci jednali o změnách v systému regulačních poplatků ve zdravotnictví, foto: ČTK
Poplatky ve zdravotnictví se od počátku nelíbí opozici. Zkoumal je Ústavní soud a jako svědek byl dokonce povolán premiér i ministr zdravotnictví. Těsnou většinou jednoho hlasu pak soud rozhodl, že placení regulačních poplatků není v rozporu s Ústavou. I mezi poslanci koalice se však objevovaly návrhy na změny. Sešli se proto lídři koaličních stran a po šesti hodinách jednání rozhodli. Novorozenci a děti do šesti let se poplatkům vyhnou. Představitelé ODS, lidovců a zelených navrhují osvobodit od poplatků mimo jiné i dárce orgánů a lidí, kterým nařídil hospitalizaci nebo léčbu soud. Další změny budou platit od nového roku, potvrzuje premiér Mirek Topolánek.

"Děti do šesti let věku budou od poplatku za návštěvu lékaře osvobozeni. Bude snížen limit spoluúčasti pro děti do 15 let o 40 procent na částku 3000 korun. Zdravotní pojišťovny budou moci pokutovat zdravotnická zařízení, která opakovaně vybrala regulační poplatek v rozporu se zákonem. Soustavné opakované vybírání poplatků v rozporu se zákonem a nevybírání poplatků je důvodem k rozvázání smlouvy se zdravotnickým zařízením."

Menším koaličním stranám se nepodařilo prosadit požadavek na zrušení poplatků pro seniory ani požadavek na snížení ročního limitu zdravotnických výdajů 5000 korun na dvě procenta z ročních příjmů člověka. Podle premiéra ale seniorům nahradilo výdaje za regulační poplatky navýšení důchodů. O tom hovoří i předseda lidovců Jiří Čunek.

"V každém případě je to kompromis, určitě jsme především u dětí udělali velký posun. Co se týká důchodců, musíme jim dokázat sdělit, že průměrné zvýšení důchodů o 360 korun na začátku roku a teď všem o 470 korun, je na pokrytí těchto potřeb."

S tímto vysvětlením zřejmě nebude spokojena opozice, neboť když se zvyšovaly penze, politici říkali, že je to kvůli vysoké inflaci a nikoliv pouze na pokrytí poplatků ve zdravotnictví. Koalice se chce k fungování poplatků vrátit za rok a to právě s ohledem na důchodce. Její zástupci se také dohodli, že nikdo z koaličních poslanců nepředloží nebo nepodpoří jiný návrh. Předseda Strany zelených Martin Bursík bere poplatky za uzavřenou věc.

"Tvrdé jednání, velmi těžce odpracovaný kompromis, všichni odchází z jednání spokojeni, všichni odchází z jednání nespokojeni. Považujeme téma regulačních poplatků za uzavřené, a rádi bychom se věnovali jiným tématům zdravotní reformy."

O poplatky se ve sněmovně zřejmě svede tvrdý boj. Už se totiž ozvali první nespokojení s koaliční dohodou. Místopředsedkyni zelených Daně Kuchtové se nelíbí, že ODS odmítla diskutovat o dalších požadavcích menších koaličních stran, například o poplatcích za recepty a hospitalizaci. Nebude proto akceptovat dohodu o tom, že členové koaličních stran nebudou na toto téma podávat žádné jiné návrhy. Lidovci dohodu akceptovat budou, ale výjimky se jim zdají nedostatečné a časem by chtěli prosadit úlevy pro ohrožené skupiny důchodců.