Koleje nebo pronajatý byt - řeší začátkem roku studenti

r_2100x1400_radio_praha.png

Už za pár dnů se na kolejích otevřou dveře pokojů a studentům začne nový semestr. Bydlet na koleji nebo na privátě, to je otázka, kterou si studenti kladou už o prázdninách. Míst na kolejích je nedostatek a na ubytování v soukromí mnohým nestačí peníze.

Oba druhy bydlení mají svá pro a proti. Na koleji člověk zažije spoustu legrace, večírků, může se o učení poradit se spolužáky, blízko bývá levná menza a taky ubytování je levnější. Na druhou stranu tu není soukromí. To si mohou studenti užít v pronajatém bytě. Ten je však většinou drahý a musí se o něj podělit.

O kolej každoročně žádá více lidí, než je kapacita. Ti kteří neprojdou kritérii, se musí rozhodovat co dál. Někteří volí každodenní dojíždění, jiní shání bydlení. V podnájmu žije například studentka Fakulty tělesné výchovy Kristina Hamouzová.

Studentské koleje na Strahově
„Já bydlím v bytě na Kladně, kde platím velký nájem, proto by pro mě bylo výhodnější bydlet na koleji. Nemusím platit za dojíždění. Na koleji je i stravování, tak by mi to vše vyšlo mnohem levněji. Jenže na koleji není žádné soukromí. Na pokoji bydlí třeba tři a nemůžete tam mít domácí zvířata."

Když na kolejích rozhodují o ubytování, dostávají nejdříve přednost tělesně postižení studenti a pak rozhoduje časová dostupnost. Ta se měří podle doby, kterou studenti stráví dopravou při dojíždění do školy podle aktuálních jízdních řádů. Někde hrají roli i studijní výsledky nebo výsledky přijímacího řízení. Průměrná cena lůžek na koleji se pohybuje měsíčně něco přes dva tisíce korun i proto je o koleje velký zájem, popisuje tiskový mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

„Všeobecně se dá říci, že poptávka je větší než nabídka, kterou Univerzita Karlova může uspokojit. My máme více než 13.500 lůžek v 21 objektech."

Řada univerzitních měst už před koncem prázdnin hlásila plno. Například olomoucká Univerzita Palackého odmítla 850 studentů. Zájem studentů o bydlení v privátech však cenu pronájmů nijak neovlivňuje.

"Asi se zásadním způsobem neprojeví zájem studentů, kteří nastoupí zpátky do škol na cenu pronájmu bytů v Praze, vzhledem k tomu, že studenti si většinou pronajímají byty v nižší cenové hladině a dělí se o pronájem těch prostor,"

myslí si realitní specialista Jan Kotrbáček. Studenti si hledají většinou byty na kraji města a o 3+1 se jich dělí třeba pět. Každý dává zhruba 3000 korun. Navíc jejich podíl na pronájmech je docela malý. Pro majitele bytů není příliš výhodné pronajímat byt jen na devět či deset měsíců.