Komorousův protiextremistický tým

Jiří Komorous, foto: ČTK

Při ministerstvu vnitra vznikla nová protiextremistická skupina. Hlavním úkolem tohoto týmu bude zejména vytvořit systém spolupráce mezi policisty a zpravodajskými službami a najít způsob, jak co nejlépe využít současný právní systém při potlačování radikálů.

Zleva: Zdeněk Zajíček,  Jiří Komorous a Martin Pecina,  foto: ČTK
Boj s extremismem bude podle ministra vnitra Martina Peciny jednou z hlavních priorit jeho úřadu. Kromě toho chce dokončit projekt datových schránek a zaměří se i na lepší čerpání evropských fondů. Ministerstvo bude věnovat zvýšenou pozornost i oblasti migrace, zejména v souvislosti s hospodářskou krizí:

"To, co je určitě hrozně důležité pro nás je říci si, jak dál s reformou policie, ale to není žádný nový úkol, to je prostě pokračováním v tom, co se dělo a případné přehodnocení priorit. To, co je nesmírně důležité, je boj proti extremismu. Tam bychom měli za těch pět měsíců dosáhnout nějakých hmatatelných výsledků. Minimálně dát podání na Nejvyšší správní soud na zrušení obou stran (Národní strana a Dělnická strana - pozn. red.), které se takto projevily v předvolební kampani. Chtěli bychom mít výsledky i ve věci potlačování extremistických nápad na severu Čech a podobně."

V čele nového týmu stojí od pondělí bývalý šéf Národní protidrogové centrály a současný první náměstek ministra Jiří Komorous. Podle něj ministerstvo využije pro splnění hlavních úkolů i zkušenosti neziskových organizací a nezávislých expertů. Vysvětlil také konkrétní cíl týmu:

Jiří Komorous,  foto: ČTK
"Skupina extremismus, zdůrazňuji, navazuje na to, co zde bylo doposud vykonáno v této oblasti. Cílem této skupiny je akcelerace a definice věcí, které by se mohly zlepšit a akcelerovaly by opatření proti, podtrhuji, všem formám extremismu v České republice, ale nejen v ní."

Jiří Komorous rozdělil problematiku do tří oblastí. První pracovní skupina má definovat a odhalit věci, které mohou fungovat a z nějakých důvodů nefungují. Proto se sejdou odborníci z policie, zpravodajských služeb a pořádkových jednotek, aby vytvořili praktický manuál pro předcházení extremistických srazů. Druhou důležitou podmínkou pro boj s radikály je důkladná analýza právního prostředí, nalezení veškerých právních norem, které je možné proti extremistům použít, a zároveň zjištění, jaké předpisy chybí. "Jako dlouhodobou záležitost vidím práci třetí skupiny, která je o vzájemné komunikaci, informování se a motivech mezi rezortem, odborníky z justice a nevládními organizacemi,"řekl Jiří Komorous.

Proti jeho jmenování se však ozývají protestní hlasy, protože poprvé po dvaceti letech je prvním náměstkem ministra aktivní policista. Ministr Pecina odmítl kritiku, která se týkala Komorousova působení v údajně extremistickém řádu Ordo Lumen Templi nebo jeho styků s předlistopadovou Státní bezpečností:

"Pan Komorous tuším sedmnáct let dělal šéfa Národní protidrogové centrály, má prověrku na stupeň 'tajné', pan Komorous je široce uznávaný v mezinárodních strukturách. Povídání o tom, co by pan Komorous mohl a nemohl mi připadá urážlivé vůči němu. Nevadil na úrovni šéfa Národní protidrogové centrály, nevadil asi šesti ministrům, a nevím, proč by měl vadit mně."