Komu bude "svěřena" evropská agenda?

Václav Klaus (vlevo) a Jan Fischer, foto: ČTK

Vyslovení nedůvěry vládě premiéra Mirka Topolánka nepřineslo problémy jen na domácí scéně, ale také v rámci českého předsednictví Radě Evropské unie. Kromě jiného také v tom, kdo bude nyní moderovat důležitá jednání a summity sedmadvacítky - nový premiér Jan Fischer, nebo snad známý euroskeptik, prezident Václav Klaus?

Hlavu českého státu popudil na tiskové konferenci po jeho jednání s premiérem Fischerem dotaz novináře Mladé fronty Dnes, komu bude nyní "svěřena" evropská agenda?

"Nejde o to, kdo by komu co 'svěřil'. Jestli tyto formulace používá pan Topolánek nebo číst médií, tak já vás prosím, abyste takto o tom nehovořili. O tom, jak bude spolupráce v dalších jednáních v rámci předsednictví Evropské unie, na první dny a týdny jsme samozřejmě mluvili, ale spíše šlo o ty květnové akce. K červnu se dostaneme později. Ale zejména replikuji na slovo 'svěřit'."

Vicepremiér pro evropské záležitosti v demisi Alexandr Vondra v České televizi prohlásil, že v této věci má jasno:

"Já si myslím, že rozhodně by měl zastupovat Českou republiku na Evropské radě premiér. Jiná věc jsou pak ty summity s třetími zeměmi, tam je to otázkou nějaké dohody. My jsme koneckonců i určitou dohodu s prezidentem Klausem tady měli. Souvisí to také s tím, že tou třetí zemi buď zastupuje premiér nebo prezident. Například z těchto důvodů jsme se s Václavem Klausem dohodli na summitu Evropa - Rusko. To je ten trojkový, tam není 27 členských států Evropské unie, ale jen zastupující předsednické země a šéf Evropské komise, a na druhé straně je vždy ruský prezident, nikoliv premiér. Čili z povahy věci je třeba tady dobré, aby tam byl prezident."

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek se rovněž domnívá, že české předsednictví Radě Evropské unie je věcí nové vlády. Nelíbí se mu ale útoky na osobu prezidenta republiky:

Václav Klaus  (vlevo) a Jan Fischer,  foto: ČTK
"Já teda nejsem stoupenec Václava Klause, mnohokrát jsem se s ním střetl, nesouhlasím s jeho názory, ale přesto si myslím, že ta démonizace Václava Klause je v této chvíli přílišná. Dělat z něj někoho, kdo se teď chystá rozbít české předsednictví, mi připadá také příliš. Já věřím tomu, že v rámci této vlády, pokud dostane mandát, prostě vznikne dohoda na tom, jak budou ty summity řízeny. Připadá mi, že to není taková blížící se katastrofa, jak se tady líčí. Ta věc prostě má řešení."

Zatím bylo oznámeno, že summit Evropská unie-Japonsko 4. května v Praze bude řídit prezident Klaus, na pracovní oběd bude přizván také designovaný premiér Fischer.

A co si o tomto problému myslí bývalý eurokomisař Pavel Telička, který situaci v Evropské unii dobře zná?

"Václav Klaus se zcela jistě těší na to, že bude předsedat evropskému summitu. Já bych očekával, že se alespoň tentokrát česká politická reprezentace na půdě parlamentu shodne, že dá prezidentovi mandát, aby pro jednou nemohl konat tak, jak se mu zachce, ale v zájmu jak zemí Evropské unie, tak samozřejmě České republiky. Jinými slovy, ten dopad je velmi nešťastný, mně jeho intenzita překvapila. Dokonce musím říci, že komisaři z některých nových členských států jakoby říkali: Vy jste to pokazili i nám. Vy jste měli příležitost ukázat, po nepříliš úspěšném Slovinsku, že i nová, malá členská země to může zvládnout. Vy jste v zásadě hodili sebe přes palubu, a nás rovněž."