Komu nahrává návrh volebního zákon?
Premiér Vladimír Špidla se rozhodl změnit volební zákon. Podle komentátorů však zcela účelově. Přípravou novely byl pověřený místopředseda sociálních demokratů a ministr vnitra Stanislav Gross. "Aby volební systém co možná nejvíce odpovídal tomu, co je v Ústavě. To znamená tomu, že Poslanecká sněmovna bude mít poměrné zastoupení subjektů podle toho, kolik získaly ve volbách." Hned první návrh novely vzbudil velkou pozornost médií. Gross do připravovaného zákonu vložil dlouho diskutované téma a to přímou volbu prezidenta. Podle mnohých komentátorů si nemohl vybrat trapnější politické téma.
"Celý ten návrh je účelový, protože jeho druhou součástí je návrat k úplně nejortodoxnějšímu poměrnému zastoupení Poslanecké sněmovny. Pokud v příštích volbách vyhraje ODS, jako že vyhraje a získá lidovce, tak má Klaus zaručenou další volbu prezidenta. Pokud by se hlasovalo přímo, tak, i když je jeho popularita poměrně vysoká, znovuzvolení zaručené nemá. Tady svítá jakási naděje sociálním demokratům. Protože všechny strany vládní koalice včetně sociálních demokratů jsou velmi oslabené, je to pro ně poslední naděje, tedy návrat k poměrnému zastoupení, které nezvýrazňuje rozdíly mezi slabými a silnými stranami."
Tvrdí politolog a komentátor Bohumil Doležal. Podle návrhu ministra vnitra Stanislava Grosse by lidé prezidenta republiky volili stejně, jako volí senátory. Pokud by žádný kandidát nezískal v prvním kole nadpoloviční většinu hlasů, konalo by se kolo druhé, kam by postoupili dva nejúspěšnější kandidáti.
Volební zákon by se měl měnit jen zřídka, shodují se komentátoři, kteří záměr Špidly kritizují. "Měnit volební pravidla se nevyplácí už proto, že lidé přestanou rozumět, co se s jejich hlasy vlastně děje, což posiluje chuť vůbec k volbám chodit. Bez stabilních a důvěryhodných volebních pravidel ztrácejí důvěru také instituce, které se o výsledky voleb opírají."