Konopiště

Zámek Konopiště
0:00
/
0:00

Kam dnes budeme cestovat? Se Zdeňkou Kuchyňovou se vydáme na zámek Konopiště, kde žil následník trůnu František Ferdinand d´Este a je zde unikátní sbírka zbraní.

Název zámku Konopiště pochází od konopí, které se tu hojně pěstovalo. První zmínky se objevují už na začátku 14. století. Zdi zámku obývala řada významných rodů. Téměř tři sta let to byli například Šternberkové, dále Vrtbové a Lobkowiczové. Ti prodali na konci 19. století zámek následníku císařského trůnu Františku Ferdinandovi d´Este. Určitě si teď mnozí vzpomenou na onu známou větu: "Tak nám zabili Ferdinanda". O posledním majiteli Konopiště ji říká Švejk na první straně Haškova románu. Právě František Ferdinand d´Este se stal se svojí manželkou Žofií Chotkovou obětí atentátu v Sarajevu a krátce poté vypukla 1. světová válka. Ale vraťme se na začátek příběhu hradního pána. František Ferdinand byl synovcem císaře Franze Josefa I. a po smrti syna císaře se stal následníkem trůnu.

Zámek Konopiště
"Bohužel si za manželku vybral ženu sice krásnou, ale nižšího rodu, než byl on sám. On pochází z vládnoucího rodu Habsburků, kdežto paní Žofie Chotková byla pouhou hraběnkou. Proto císař nechtěl dát svolení k tomuto sňatku a dlouho trvalo, než František Ferdinand přesvědčil císaře, že si Žofii Chotkovou může vzít. Uzavřeli tzv. morganatický sňatek, což znamená, že je to sňatek nerovnoměrně postavených osob a právě z tohoto důvodu ve Vídni Žofii Chotkovou moc neuznávali. Proto František Ferdinand se Žofií rád trávil čas tady na Konopišti, kde byl svým vlastním pánem a kde i Žofii uznávali jako paní,"

"František Ferdinand byl pravděpodobně velice rozporuplná osobnost. Někteří ho vychvalují, někteří pro něj nemají dobré slovo. Zvlášť po první světové válce se vydala knížka o životě Františka Ferdinanda, která ho ukazovala z velice špatné stránky, i Žofii jako lakotnou paní. Ale není to pravda, byl to důsledek 1. světové války. Tenkrát se říkalo, že František Ferdinand chtěl válku, což není pravda. Co je ale opravdu fakt, že jeho rodinný život byl příkladný. Se svojí manželku a s dětmi prožil opravdu nádherný čas od roku 1900, kdy si Žofii Chotkovou bral, až do toho roku 1914."

Zámecký park
Od atentátu letos uplynulo 90. let. A toto smutné výročí si na Konopišti připomínají výstavou, která nese název Tragický červen 1914. Nazabývá se historií, ale posledním měsícem života Františka Ferdinanda.

"Na výstavě jsou unikátní fotografie, například je tam košile Františka Ferdinanda, kterou měl v den atentátu na sobě. A co je velice vzácné, podařilo se dát dohromady všechny medaile a vyznamenání, které měl František Ferdinand na své uniformě právě toho 28. června 1914."

Na zámku se dochovaly i šaty Žofie Chotkové, které měla ten den na sobě a prostřelený korzet. František Ferdinand zabezpečil svým dětem dobrý sitotčí fond, neboť věděl, že díky nerovnému sňatku nebudou dědit. Do konce války pak žily v Chlumu u Třeboně, který patřil Františku Ferdinandovi a po první světové válce se přestěhovaly do Rakouska.

Zámecký park
"Máme myslím si, že dobré styky s paní kněžnou Anitou, což je pravnučka Františka Ferdinanda, která žije na zámku Artstetten, tam je František Ferdinand se svojí rodinou pochován. Ta přijíždí na zámek a pokud jsme potřebovali třeba zapůjčit nějaké dokumenty k výstavám, které jsme tu měli, tak velice rádi zapůjčili nebo my zase půjčujeme jim."

František Ferdinand byl velký sběratel. Po svých italských předcích zdědil nejen přídomek d´Este, ale i obrovský majetek. Jeho součástí byla i unikátní zbrojnice, jedna z největších ve střední Evropě. Čítá přes 4500 předmětů. Na zámku tak mohou návštěvníci najít vzácné zbraně od začátku 16. až do 19. století. František Ferdinand sbíral vše, co se nějak týkalo sv. Jiřího. Údajně se rozhodl, že svou sbírkou předčí anglického krále, pozve ho na koroptví hon a potom ho zaskočí svým velkolepým překvapením. Od té doby sbíral, shromažďoval a nakupoval všechny věci s podobou světce Jiřího. V jeho sbírce se objevily dýmky, mince, zbraně, meče, nádoby, korouhve, náhrobní kameny, sochy, obrazy a další věci. Celých dvacet let trpělivě hledal a opatroval svůj poklad, ale vysněného okamžiku se nakonec nedočkal. Než stačil pozvat anglického krále na hon, sám byl úkladně zastřelen v Sarajevu.

Zámek Konopiště
Díky svému bohatství mohl František Ferdinad vybudovat ze zámku úchvatné sídlo. Každého určitě zarazí splachovací toalety či koupelny, které vypadají téměř jako dnešní. Začátkem 20. století sem byla zavedena elektřina a centrální topení. Unikátem je zámecký výtah s pohodlnými sedačkami, který jezdil do výšky třetího zámeckého poschodí. František Ferdinand také zámek, který čítá kolem 150 místností, podstatně přestavěl.

"Přestavěl zámek podle projektu Josefa Mockra. To byl velice známý architekt, který dělal například i přestavbu Karlštejna. Je to takový historizující sloh. Z jižní strany Konopiště spíše vypadá jako zámecká fasáda, kdežto na severní straně zůstala podoba pevnosti."

Za sezónu přijde do zámku kolem 180 tisíc návštěvníků. Velký zájem je právě o soukromé pokoje Františka Ferdinanda. Aby nebyly sbírky ohroženy, může být v jedné skupině pouze 8 návštěvníků. František Ferdinand vybudoval i zámecký park, který měl původně 340 hektarů. V parku je růžová zahrada i sochy, které přivezl František Ferdinand z Itálie. Jak dodala Marie Krejčová, v zámeckém přikopu je i párek medvědů - Máša a Kazimír.

"Medvědi tady na Konopišti mají tradici. Dokonce jsme se dočetli, že už za Lobkowiczů za majitelů před Františkem Ferdinandem tu byl příkop pro medvědy. I František Ferdinand tu medvědy choval, ale jiný druh, než tu máme teď. On měl pravděpodobně asyrské medvědy, ti jsou béžoví, kdežto my tu teď máme medvědy ušaté, černé nebo taky himalajské se jim říká. Máše a Kazimírovi je asi 18 let. Jsou atrakcí hlavně pro děti."

10
49.782409800000
14.658399800000
default
49.782409800000
14.658399800000