Kontroly se zaměří na alkohol u mladistvých

Foto: Evropská komise

S třítýdenním zpožděním byly tento týden zveřejněny výsledky kontrol, při kterých policie poslední prázdninový týden v restauracích, barech a hernách zjišťovala konzumaci alkoholu mladistvými. Ta je totiž v Česku nadprůměrná.

U dětí a mladistvých alkohol i při občasném požití zvyšuje nebezpečí onemocnění jater, která nejsou schopna odbourávat alkohol v takové míře jako u dospělých. Citlivější je také nervový systém nedospělého člověka, konstatují lékaři.

Z hlediska státní správy je věc mnohem jednodušší: podání alkoholu osobě před 18. rokem věku je podle zákona trestným činem. Ve spolupráci Úřadu vlády s Policií České republiky tak na konci prázdnin proběhla první celorepubliková kontrola pití alkoholu u nezletilých a mladistvých. Z téměř 8.700 zkontrolovaných bylo opilých 290. Smutný rekord nahlásili policisté v Kladně: "Překvapilo nás to, že jedna sedmnáctiletá dívčina měla v krvi 3,75 promile alkoholu," informoval náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek a dodal:

Foto: Evropská komise
"Tato akce byla cíleně zaměřena na konec prázdnin a začátek školního roku. A do budoucna hodláme v těchto akcích pokračovat a bude to v případech, kdy jsou různá období, kdy je sklon k vyššímu požívání alkoholu. Ty akce budeme pořádat lokálně, nárazově, s nasazením většího počtu policistů."

Konzumace alkoholu lidmi mladšími 18 let je v Česku nadprůměrná. Podle Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) se v posledním roce nejméně jednou opilo 48 procent šestnáctiletých Čechů, evropský průměr je 39 procent.

Cílem kontrolních akcí je změnit postoj společnosti k pití alkoholu u dětí, který je stále tolerovaný. "Když mladí lidé užijí cannabis, tak se dospělí zděsí. Když se opijí, tak to nikomu nepřijde divné," uvedl s narážkou na kouření marihuany ředitel sekce protidrogové politiky úřadu vlády Jindřich Vobořil. Proto budou podobné akce i v budoucnu pokračovat, zdůrazňuje náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek:

Ivan Bílek

"Vzhledem k tomu, že tuto akci takto celorepublikově jsme zorganizovali poprvé po delší době, tak tyto výsledky považujeme za základ pro hodnocení pro další období. Policie vždy pracovala na tomto úseku, ale dosud nebyla takováto koordinovaná akce. V tom je ta novinka a my samozřejmě v tom budeme pokračovat a dá se to potom hodnotit."

Podle ředitele sekce protidrogové politiky úřadu vlády Jindřicha Vobořila by měly další kontroly vést i k tvrdším postihům těch, kdo dětem alkohol prodávají.