Levný alkohol dělá z Čechů opilce, vyplývá to ze zprávy WHO
Češi pijí alkohol v takovém množství, že předstihli i vyhlášené milovníky alkoholu Francouze. Každý Čech a to včetně nemluvňat spotřebuje deset litrů čistého alkoholu za rok. Ze srovnávací studie Světové zdravotnické organizace zaměřené na postoje a chování mladých lidí vyplývá, že v České republice 32 % patnáctiletých chlapců a 26% stejně starých dívek pije alkohol alespoň jedenkrát týdně. Pokud jde o pití piva, patří Česká republika k zemím s největším pravidelným pitím i u školáků.
"Je to dáno kulturními faktory, že se v tomto regionu střední Evropy tradičně alkohol konzumuje hojně. To se týká Německa, Rakouska, Česka, Slovenska, i Polska. U nás k tomu přistupují i další specifické faktory. To je především snadná dostupnost alkoholu, jeho nízká cena a tolerantní postoj společnosti k požívání nadměrných dávek."
Podle primáře oddělení pro léčbu závislostí Fakultní nemocnice v Praze Petra Popova je až neuvěřitelné, jak často jsou lidé v Česku reklamami na alkohol klamáni. České pivovary v reklamách například nepřímo tvrdí, že ten kdo pije alkohol, je dobrý ve sportu, v sexu, nebo alkohol dělá pravé muže. Opak je pravdou. Petr Popov by si přál, aby za prvé alkohol v Česku zdražil, prodejcům byla zavedena licence k prodeji, a výrazně se omezila reklama na alkohol.
"Pokud se hovoří o omezujících opatření, nemám namysli prohibici. Ta nebyla účinná nikdy a nikde. Ale mám na mysli restriktivní opatření v dostupnosti alkoholu. Celkové snížení spotřeby alkoholu má pozitivní vliv, tak jak se ukazuje z jiných zemí."
Z průzkumu Laboratoře pro studium závislostí vyplývá výskyt sociálních a zdravotních problémů přímo souvisí s pitím alkoholu. Nadměrná spotřeba alkoholu nepříznivě ovlivňuje především oblast mezilidských vztahů, osobní i rodinný život, ale také práci a finance. Za velmi rizikové studie uvádí fakt, že je česká společnost tradičně tolerantní vůči pravidelnému pití alkoholických nápojů, ale také k excesivnímu pití, tedy nadměrnému. Tolerantní normy dospělých utvářejí postoje dětí a mladých lidí k alkoholu, píše se ve zprávě Laboratoře pro studium závislostí.