Kontroverzní myslivecký zákon přináší podle jeho odpůrců myslivcům nepřiměřené pravomoce

myslivost

Kontroverzní myslivecký zákon, který přijala poslanecká sněmovna, plnil stránky tisku už několik měsíců. Jeho odpůrci se domnívají, že při hlasování zvítězily zájmy myslivecké lobby, která zákonem získala nepřiměřené pravomoce. Podrobnosti má Zdeňka Kuchyňová.

Rozpravu provázela vzrušená debata. Někteří poslanci zákon dokonce označili za tragédii. Co tedy odpůrcům na novém zákonu vadí? Především to, že myslivecká činnost bude nadřazena činnostem hospodářským. Jak uvádí Stanislav Němec z ODS, může dokonce docházet k paradoxním situacím. Například vlastník golfového hřiště bude mít půl roku dopředu naplánovaný turnaj, ale nebude z něj nic, pokud mu týden předtím přijde myslivec oznámit, že tam bude hon. Navíc zákon stanoví, že na mysliveckou činnost bude přispívat stát, což kritizoval ekolog Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

"Uzákonili, že myslivecké zvyky a tradice se stávají vedle korunovačních klenotů, součástí českého národního kulturního dědictví. A proto taky je budeme všichni platit, budeme nyní myslivcům ze státního rozpočtu platit přehlídky trofejí a další součásti jejich lovecké zábavy."

Odpůrci zákonu vytýkají i další ustanovení - mj. o myslivecké stráži, která bude moci lidi v lese zadržet a poté přivolat policii. Navíc myslivci mohou v některých případech zakázat pohyb v krajině, například v době hnízdění nebo lovu. Za jeden z největších nedostatků zákona považují ochránci přírody to, že v seznamech lovné zvěře jsou i chráněné druhy, například medvěd, rys, či vydra.

"A to přesto, že průzkum veřejného mínění, který prováděla agentura Sofres-factum zjistil, že 75 procent české veřejnosti se zařazením chráněných druhů na seznam lovné zvěře nesouhlasí. A poslanci hlasovali přesně opačně, stejně jako v případě požadavků zavedení speciálních psychologických testů pro adepty myslivosti, které by měly být zárukou toho, že lovecká zbraň se nedostane k volnému používání do rukou lidem zbrklým, lidem se sníženým prahem agresivity. Podle průzkumu veřejného mínění tento požadavek plně podporovala česká veřejnost téměř jednomyslně. Poslanci tento požadavek zcela ignorovali a pozměňovací návrh zamítli."

Jak dodal Jaromír Bláha z Hnutí Duha, ekologové poukazují také na to, že podle zákona může úředník povolit výstavbu posedů nebo jiných loveckých zařízení proti vůli majitele pozemku. Proti zákonu se při závěrečném hlasování postavila Unie svobody a převážná většina poslanců ODS. Pro naopak hlasovala většina lidovců, komunisté a sociální demokraté. Zákon musí ještě posoudit senát a podepsat prezident Václav Havel. Dá se očekávat, že se obě strany budou snažit přesvědčit senátory svými argumenty.