Kontroverzní plakát ČSSD může být na severu Čech účinný

Foto: ČTK

"Proč bych měl litovat, že jsem ve svém domově národnostní většinou? Jeden stát, jedna pravidla!" Tak zní text na předvolebních velkoplošných plakátech mostecké organizace ČSSD, který se nelíbí celostátnímu vedení sociální demokracie.

Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
Podle něj může interpretace nápisu celostátně poškodit dlouhodobou pověst nejsilnější opoziční strany. ČSSD odmítá projevy národnostní nesnášenlivosti a extremismu, uvedl lídr strany Bohuslav Sobotka, byť připustil, že spíš než o obsah sloganu jde o jeho možný výklad. V pátek se mostecká organizace přesto rozhodla ponechat billboardy na svém místě. Po nedělním jednání Sobotky se straníky ze severu Čech, kdy žádal stažení plakátů, mostečtí souhlasili jen s úpravou sloganu.

"Samozřejmě je tady problém toho, že centrum má určitou představu, kdežto ty místní organizace trošku jinou," připouští sice politolog Lukáš Valeš, podle něj ale nejde o závažný vnitrostranický problém, protože v komunálních a senátních volbách si regiony zpravidla dělají věci po svém a někdy zkrátka dojde k nesouladu s vedením.

Foto: ČTK
Spíše jde o to, jaké tóny se sice na pohled nevinným, ale přece jen kontroverzním sloganem vnášejí do předvolebních kampaní: "Na jednu stranu ty demokratické politické strany jsou asi nuceny přebírat částečně i rétoriku mnohem tvrdší, kterou vykazují extremistické strany. Netýká se to vůbec jenom sociální demokracie ale i třeba ODS, která v tomtéž regionu měla podobný problém. Je to pravděpodobně snaha zalíbit se voličům, ať už mají nějakou vlastní zkušenost anebo zprostředkovanou zkušenost ze soužití s jinými etniky, sáhnout trošku na tu nacionalistickou stranu. Nové je to, že k těmto prostředkům se poprvé uchýlily nejenom pravicové strany, ale i strana levicová."

Přesto Lukáš Valeš nemá obavu, že tento tón záhy zaplaví plakáty po celé zemi: "Myslím si, že je to regionální problém. Nedokážu si představit, že by na jižní Moravě s takovýmto heslem některá z politických stran vyrukovala. Na druhou stranu třeba na severní Moravě už si to představit dokáži. To je asi jeden rozměr, že skutečně jak ODS tak ČSSD mají tyto potíže s vlastními billboardy a hesly právě v ústeckém kraji. Myslím si, že to určitě není náhoda."

Z jiného úhlu pohledu se zase podle politologa severní Čechy nevymykají z rámců, které ovládají některé regiony v tradičních evropských demokraciích: "Já bych trošku varoval, abychom se na to dívali jenom prizmatem české politiky. Shodou okolností teď se budou konat komunální volby ve Vídni a tam zase jedna z velmi důležitých otázek je otázka muslimské komunity. Čili vidíme, že ten problém soužití většiny s menšinou zdaleka není pouze problémem severočeských sociálních demokratů nebo severočeské ODS. Ale kupodivu i do komunální politiky i do senátních voleb tady začínají pronikat témata, která až dosud byla buďto tabu anebo byla vyhrazena skutečně pouze pro ty extremistické strany."

A proč vlastně velké demokratické politické strany právě v současnosti alespoň na regionální úrovni a alespoň do jisté míry projevují vůli soupeřit s extremisty? Podle Valeše je odpověď prostá: "Tomu podle mého také hodně nahrává neuspokojivá ekonomická situace, sociální situace, kdy právě lidé budou více slyšet na to, že jsou tady skupiny lidí, které ohrožují jejich sociální status, které mohou za nějaké ekonomické problémy. A v tomto směru tedy ten billboard, jakkoliv může být kontroverzní, může být také pro tamějšího kandidáta do Senátu účinný."