Koordinátor O. Jelinek považuje českou kandidaturu na Olympiádu za přínosnou

Otto Jelinek

Začátkem roku byl do funkce koordinátora aktivit České republiky v zahraničí jmenován Otto Jelinek. Možná ho znáte jako mistra světa v krasobruslení z Prahy z roku 1962. Své nové vlasti, Kanadě, pomohl zorganizovat olympijské hry v Calgary. Byl ministrem sportu, ale v kanadské vládě měl na starosti také ekonomické resorty. V polovině 90. let se Otto Jelinek vrátil do Prahy, odkud jako osmiletý s rodiči emigroval v roce 1948. O činnosti v nové funkci, ale také o případné olympiádě v Česku a o krajanech v Kanadě si s ním povídal Miroslav Krupička.

Otto Jelinek
Co ta vaše nová funkce koordinátora vlastně obnáší?

"Akorát to, co to slovo říká: Koordinuji činnosti, kterými se zabývají agentury CzechTrade, CzechInvest, Czechtourism a rovněž Česká centra v zahraničí. Hlavní problém podle mě spočívá v tom, že propagace České republiky je příliš komplikovaná a není tak efektivní, jak by mohla být, kdyby byly Česká republika vnímána jako celek."

Jakým způsobem toho chcete dosáhnout?

"Krátkodobě musíme změnit komunikaci navenek, aby byla stručnější a koordinovanější."

Vy jste působil i v kanadské vládě. Jsou nějaké zkušenosti z té koordinace, které byste mohl přenést sem? Jak ta činnost funguje tam?

"Každá země funguje trochu jinak a budeme hledět i na zkušenosti jiných zemí. A budeme z nich chtít vybrat to nejlepší."

Vy zároveň stojíte i v čele výboru Olympiáda pro Českou republiku 2016. Jak chcete pomoci získat České republice Olympijské hry? Budete se inspirovat i vaší prací pro Kanadu? Protože vy jste vlastně Kanadě pomáhal získat olympiádu v Calgary...

Miroslav Krupička a Otto Jelinek
"Ano, stojím v čele tohoto sdružení, které svou činnost úzce koordinuje s pražským magistrátem. Teď se právě řeší, zda by se Česká republika - a Praha - měla ucházet o uspořádání Olympijských her. A já pevně věřím, že by kandidovat měla, že by to bylo dobré pro Prahu a pro celou Českou republiku, i kdyby neuspěla. Samotná kandidatura přinese hodně publicity a dalších pozitivních věcí, včetně prospěchu pro turistický ruch, zahraniční investice a podobně. A to jsou právě ty věci, které koordinuji v té mé roli koordinátora."

Vy sám jste krajan, pocházíte z bývalého Československa. V Kanadě působí řada jiných krajanů - Tomáš Baťa, Josef Škvorecký... Udržoval jste s českými krajany nějaké kontakty?

"Je to už víc než 10 let, co nežiji Kanadě. Ale jsem pravidelně ve styku s panem Baťou, na něj se dívám skoro jako na druhého tatínka. Vídáme se pravidelně, když jezdí do České republiky nebo já do Kanady, a pravidelně si telefonujeme. V Kanadě jsme kontakty s krajany udržovali. Existuje tam řada organizací. Nakonec jsem se stal prezidentem Česko-kanadské obchodní komory. Tím už samozřejmě nejsem, protože poslední léta na to nemám čas. Ale ke krajanům jsem měl vždy blízko."

Používali jste ve vaší rodině češtinu a mluvíte dodnes česky se svými dětmi?

"Bohužel strašně málo. Já neměl nikdy žádné české školy a proto se stále omlouvám, že má čeština není tak dobrá, jak by měla být. Když jsme odešli z Československa, byl jsem malý kluk. V Kanadě rodiče trvali na tom, aby se doma mluvilo česky, takže když jsme byli malí, mluvili jsme česky. Když jsme byli starší, čeština se používala stále méně. Postupně jsem ji hodně zapomněl a teď, kdy už jsme delší dobu zpátky, se čeština pomalu vrací. Doufám, že postupem času bude ještě lepší."