Kožený se tváří bezstarostně

Viktor Kožený, foto: ČTK

Symbol české kupónové privatizace podnikatel Viktor Kožený je na útěku před českou policií, před americkými vyšetřovateli, hledá ho Interpol. Je podezřelý z mnohamiliardových podvodů. Ukrývá se na Bahamských ostrovech, které důsledně uplatňují presumpci neviny. Zde ho navštívil reportér Českého rozhlasu Vít Pohanka, s Pohankou po návratu hovořil Vilém Faltýnek.

Bahamské ostrovy jsou pro Koženého dnes jakousi zlatou klecí. Jak je to s jeho aktivitami? Vyvíjí dnes nějaké podnikatelské aktivity?

Viktor Kožený, foto: ČTK
"Vyvíjí, podle toho, co mi říkal v rozhovoru, věnuje se konzultační činnosti, která je slušně placená, může si měsíčně přijít na 12 tisíc dolarů, jak jsem se dozvěděl z jiných zdrojů, a tvrdí, že nemá nouzi o klienty."

Změnila nějak jeho situaci skutečnost, že je stíhanou osobou i v České republice?

"On zřejmě v poslední době potřebu jezdit sem neměl, takže to mu asi život nijak nezměnilo. Co mu změnilo život, to je fakt, že počátkem října na něj byla v New Yorku podána žaloba. Připomeňme, že je obviněn z toho, že 182 milionů dolarů, které měl americkým investorům investovat v Ázerbajdžánu při privatizaci ropného průmyslu, lidově řečeno zašantročil. A to, že se nemůže vypravit do USA, přičemž většina leteckých linek z Bahamských ostrovů směřuje přes USA, to ho určitě omezuje v pohybu v oblasti. Ale ty Bahamské ostrovy, zdá se, mu celkem prospívají, alespoň podle toho, jak vypadá, jak vystupuje, a zdá se, že mu to tam příliš nevadí."

Jak vysvětluje svůj zájem vstoupit do politiky a kandidovat do Evropského parlamentu za Českou republiku.

"Já jsem hned v první reakci, když mi řekl, že chce kandidovat, řekl, že mnozí lidé si to jistě budou vykládat jako snahu znemožnit nebo ztížit trestní stíhání své osoby, a on na to pořád pokračuje ve svém bezstarostném tónu, říká, že to je absolutní nesmysl, že tak to v žádném případě není, že on si myslí, že jako zdravý, mladý, schopný člověk toho dokáže hodně pro Českou republiku udělat, odmítá, že by se tím chtěl vyhýbat trestnímu stíhání své osoby. A když mu tu otázku položíte do očí, tak se na vás dívá úplně nechápavě, skoro jako: o čem to mluvíte, jak vás něco takového vůbec může napadnout. Naopak říká, že se už těší, až právníci všechno vyřeší. Když namítnete, proč se tomu nepostaví čelem, proč nezajede do České republiky nebo do Spojených států, tak řekne, že by to nebylo taktické, že od toho má své právníky, kteří to mají řešit."

Přesvědčil vás?

"Já si nejsem úplně jist, že všechno myslí tak upřímně, jak to říká. Viktor Kožený působí jako člověk, který se dokáže velmi obratně ne snad přímo vyhnout odpovědi, ale vždycky odpovědět zase tak trošku jiným způsobem a říct něco trošku jiného, narazit na něco jiného. O své bezstarostnosti že by mě přesvědčil, to si netroufám říct."