Krajané pomáhají po záplavách

Vážení posluchači, dnešní krajanskou rubriku bych chtěla věnovat jedinému tématu - humanitární pomoci, kterou naši krajané sbírají pro záplavami postiženou Českou republiku. Hned v prvních dnech po ničivých povodních se ukázalo, že Češi žijící v zahraničí na svou původní vlast rozhodně nezapomínají.

Před necelými dvěma týdny velkou část Čech a jižní Moravy postihla povodeň, která v naší novodobé historii nemá odbody. Od Českého Krumlova až po Hřensko se přehnala záplavová vlna, která zatopila stovky měst a obcí, smetla tisíce domů, ztrhala mosty, železniční tratě i silnice a připravila o život 16 lidí. Materiální škody se odhadují na 60 až 90 miliard korun, toto číslo ale zdaleka ještě není konečné. Voda zatopila mnoho kulturních památek, knihoven a archívů s vzácnými tisky, uměleckými díly a historickými dokumenty. Pod hladinou se ocitly základní kameny Národního divadla a vážně ohrožen byl i Karlův most. Hned v prvních dnech poté, co agentury přinesly dramatické záběry ze zaplavené Prahy, zvedla se ve světě vlna solidarity s Českou republikou. Mnohdy ji iniciovali právě naši krajané žijící v zahraničí. Jednou z nejvlivnějších osobností českého původu, která se už během záplav začala starat o humanitární pomoc pro Česko, je bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Mezi špičkovými politiky a podnikateli ve Spojených státech chystá řadu akcí na podporu České republiky. Mimo jiné již kontaktovala svého nástupce Colina Powella.

"Já za prvé jsem hned zavolala secretary Powell a řekla jsem mu, že je hrozně důležité, aby něco bylo uděláno. Je důležité, aby například naše grupa z naší vlády, která má peníze, aby pomohla, aby něco dělala víc pro Čechy. A doufám, že se to stane. Ona tahle vláda mne vždycky neposlouchá. Ale doufám, že bude vidět, že je to hrozně důležité, aby tam ještě šly nějaké peníze."

Slavný režisér Miloš Forman zase získává humanitární pomoc mezi hollywoodskými filmovými hvězdami. Pro mnohé z nich není Praha neznámá, protože zde v posledních letech samy filmovaly. Bývalá mistryně světa a olympijská vítězka v krasobruslení Ájá Vrzáňová zorganizovala mezi krajany sbírku, v níž se hned v prvních dnech podařilo vybrat na 10 000 dolarů. A to je podle paní Vrzáňové teprve začátek:

"Jelikož samozřejmě všichni Češi tady v Americe cítíme s Českou republikou a chceme pomoct, tak jsem to tady rozjela. A opravdu musím říct, že mám z toho velkou radost, protože jsme poslali dost peněz na to, že je to soukromá sbírka. Tím jsme pomohli České republice. A to je jenom začátek. Tady jsou organizace jako Friends of Czech Republic a to teď začne po celé Americe.Americké listy to taky tady dávaly do novin, takže sbírka bude veliká. To teď teprve začíná."

Sbírka, kterou paní Ája Vrzáňová mezi českými krajany v Americe uspořádala, je určena pro Ústí nad Labem. Odtud totiž pochází bývalý generální konzul v New Yorku Petr Gandalovič, který se ze své mise ve Spojených státech vrátil zpátky do České republiky teprve před několika týdny. Krajané, kteří ho měli možnost v minulých pěti letech dobře poznat, jsou přesvědčeni, že právě on využije tento humanitární dar pro své město tím nejlepším způsobem. Petr Gandalovič si daru českých krajanů pro Ústí nad Labem velmi cení:

"Já bych chtěl především paní Áje Vrzáňové a všem, kdo se na té sbírce podíleli, nesmírně poděkovat, protože jednak vím, že je to velká částka i na newyorské poměry především proto, že to jsou fyzické osoby, které to dávají. Dále také ta rychlost, se kterou se ozvali. Ještě než já jsem se obrátil na ně, vlastně paní Ája mi zavolala, že musíme něco udělat. Takže tady dvojnásob platí, kdo rychle dává, dvakrát dává. A já bych za to chtěl opravdu moc poděkovat."

Vydavatele Amerických listů Petra Bíska jsem v jeho newyorské redakci zastihla alespoň telefonicky. Zajímalo mne především, jak krajané na zprávy o záplavách v České republice reagovali:


Peníze a humanitární pomoc pro Českou republiku ale zdaleka neshromažďují jen naši krajané v Americe. Rozsahem škod po záplavách byli zaskočeni i Češi žijící například ve Švýcarsku. Potvrzuje to i předseda Svazu spolků Čechů a Slováků ve Švýcarsku Josef Dvořáček:

"Proto jsme jako Svaz okamžitě založili separátní konto jen k tomuto účelu, abychom pomohli postiženým u nás doma.

Švýcarsko samostatně, mimo nás, dělá také tuto akci. To znamená, že mnoho lidí, Švýcaři i někteří naši lidé, to posílají na konto švýcarské pomoci pro Českou republiku.

Přestože dosud nebyly ani rozeslány složenky, už se na kontě Svazu spolků scházejí první finanční příspěvky. Zatím je předčasné mluvit o tom, kolik peněz sbírka švýcarských krajanů vynese, její organizátoři podle Josefa Dvořáčka už ale zhruba vědí, nač peníze využijí.

Chtěli bychom určit ty částky peněz například postižené škole nebo jeslím nebo kostelu a podobně, aby to prostě bylo ve prospěch mnoha lidí. Aby to nebylo soustředěno pouze na jednu osobu nebo jednu rodinu."

Na pomoc po záplavách v České republice ovšem některé spolky začaly přispívat i samostatně. Finanční prostředky sbírají například švýcarští Sokolové. Do humanitární akce se zapojilo i naše velvyslanectví v Bernu. Podle Vítězslava Pura, zástupce našeho velvyslance ve Švýcarsku, zastupitelský úřad s krajany od samého začátku spolupracuje:

"My jsme dali do prohlášení, které jsme rozeslali na patnáct švýcarských deníků, jejich konto, na které sbírají finanční prostředky. Kromě Svazu spolků, což je střechová organizace, se nám hlásí i jednotlivé krajanské spolky, které organizují i materiální pomoc pro různé oblasti České republiky postižené záplavami."

Přispívá také švýcarská vláda, která byla jednou z prvních na světě, která České republice pomoc nabídla.

První zásilka dorazila v podstatě v pátek 16. srpna. Byla to ponorná čerpadla a vysoušeče. Druhou zásilku zorganizovala švýcarská vláda minulý týden ve čtvrtek. Obsahem té zásilky byly opět vysoušeče a dezinfekční prostředky, potřebné právě v oblastech, kde už voda poklesla a kde probíhá odstraňování škod.

A do třetice alespoň krátce o pomoci, kterou připravují naši krajané ve Velké Británii, hovoří mluvčí naší ambasády v Londýně Zuzana Blüh:

"Mezi krajany je samozřejmě velký zájem o pomoc po povodních v České republice, ale zvláštní konto krajané nemají, protože zastupitelský úřad okamžitě založil centrální konto, na které mohou přispívat nejenom britští občané, ale i naši krajané, což se od prvního dne děje. Také jsou krajané aktivní také například v British Czech and Slovak Association. Někteří například v Cambridgi zorganizovali na sobotu 31. srpna tancovačku a výnos z ní poukáží také na konto."

Tak to byl jen krátký výčet pomoci, kterou pro Českou republiku postiženou záplavami pořádají v řadě zemí světa naši krajané. Informace o jejich humanitárních darem průběžně přinášíme i v nalšich dalších relacích. Za veškerou pomoc, která do Česka v těchto dnech proudí, bych chtěla i touto cestou velmi poděkovat.