Krajané v Uruguayi chystají Týden české kultury

Kurz českého jazyka v Dobrušce

V těchto dnech probíhá ve východočeské Dobrušce měsíční kurz českého jazyka pro naše krajany ze zahraničí. Milena Štráfeldová se tu setkala i s Věrou Kreclovou, která už třetí rok vede Asociaci přátel České republiky v Uruguayi. Přestože zde žije jen pár desítek Čechů, jejich spolek má velmi zajímavý program.

Kurz českého jazyka v Dobrušce
"Jsem ráda, že u nás je hodně Uruguayců, kteří také patří k tomu spolku. Každý rok děláme všelijaké akce. Učíme češtinu, vaříme českou kuchyni a brzy budeme mít Týden české kultury. Budeme při něm mluvit o Masarykovi, Dvořák má sto let od úmrtí, tak budeme mít i přednášku o něm. Budou tam také zpívat uruguayské dívky jeho milostné a cikánské písně. Budeme mít také něco o Muchovi, o Kafkovi, tam se dokonce Kafka učí na gymnáziu. A máme tam lidi, kteří jsou z něj strašně nadšení. Tak bude dokonce uvedena i jedna hra a pak si o tom budeme povídat. Budeme tam mít taky naše Černé divadlo, to jsou Uruguayci, kteří jsou rádi, že ve světě poznali něco takového, protože jim to dalo dobrý pocit. Budeme mít také program o Praze, o její architektuře a hudbě. Myslím, že to bude hezký týden. Je to už třetí týden, každý rok se snažíme dělat něco jiného."

Jaký má ohlas mezi krajany?

"Mezi krajany to jde, ale hlavně mezi Uruguayci, protože je důležité, aby měli rádi českou kulturu. Nejenom Češi, ale i Uruguayci. A Uruguay je hodně kulturní země."

Kurz českého jazyka v Dobrušce
A chodí na Vaše programy hodně Uruguayců?

"Chodí. Chodí jich hodně. My máme ve spolku devadesát lidí. Když ale seženeme třicet pět lidí například na Dvořákovu konferenci, tak jsme moc rádi. Ale to jsou lidi, kteří o muzice vědí, a to je hlavní věc. Ne jen tak něco poslouchat."

Jak často se jinak stýkáte?

"Není to tak často. Samozřejmě když se učíme češtinu, tak se po čtyři měsíce setkáváme každý týden. Pak taky, když máme kuchyni, jsme se scházeli dva nebo tři měsíce každou sobotu. Se šéfem z velvyslanectví jsme se učili starou českou kuchyni. Jinak se ale setkáme pětkrát, šestkrát za rok a něco spolu podnikáme."