"krajane.net" - platforma proti izolaci

krajane_net.jpg

Chcete zjistit, kolik Čechů žije v Arménii či ve Vietnamu? Bydlíte v Kanadě a chtěli byste domluvit s krajanským spolkem Austrálii, aby vám posílali jejich krajanský časopis? Zajímá vás, kdy se bude v Praze konat další Týden zahraničních Čechů? Od nynějška stačí přístup k internetu a na jednom místě najdete vše potřebné.

Radio Praha - vysílání Českého rozhlasu do zahraničí - spustilo ve středu na adrese www.krajane.net specializovaný portál. Ředitele Radia Praha Miroslava Krupičky, iniciátora celého projektu, se ptám, kdo dal ke vzniku webových stránek první podnět:

"Ta myšlenka vznikla loni na podzim tady v Praze, na Týdnu zahraničních Čechů, kde v diskusi zaznělo volání po tom, že zahraniční Češi nemají žádnou informační platformu, kde by si mohli sdělovat informace. Po diskusi s ministerstvem zahraničí a se senátní komisí pro krajany jsme se rozhodli vytvořit základnu na bázi internetu. Pustili jsme se do toho na jaře letošního roku a teď počátkem července ty stránky vstupují do provozu."

Co konkrétně návštěvník na tromto portálu najde?

Je určen především k výměně informací, to znamená, že zahraniční Čech na těch stránkách může publikovat text: o sobě, o svém spolku, o nějaké zajímavé akci, kterou žije a kterou chce sdělit ostatním. Na té loňské diskusi se ukázalo, že krajané napříjklad z Rumunska vůlbec nemají přehled no tom, co dělají krajané ve Spojených státech, a dokonce že i krajané ve Spojených státech, v takové velké zemi žijí do velké míry izolovaně. Druhou velkou část tvoří diskuse - diskutovat může každý."

Miroslav Krupička
Jednou z rubrik je poradna. Kdo ji zajišťuje?

"Tu poradnu zajišťujeme my a máme slíbenou pomoc od různých vládních institucí, jako je právcě třeba senátní komise pro krajany, nebo odbor krajaných a kulturních vztahů ministerstva zahraničí nebo Československého ústavu zahraničního. A ta poradna by měla fungovat tak, že my přepošleme dotaz příslušné organizaci, ta nám odpoví a my jejich odpověď publikujeme."

Víme, že ne všichni Češi v zahraničí mluví plynně česky nebo je jim český jazyk nejbližší. Existují jazykové varianty toho portálu?

"Existuje jenom anglická verze webových stránek www.krajane.net, v pravém rohu si může každý kliknout na "english version" a má veškeré nadpisy v angličtině. Pokud jde o obsah, tak pokud krajané budou vkládat anglické texty, tak tam ty texty budou, my nebudeme zajišťovat žádnou překladatelskou službu. To znamená, že pokud se tam rozproudí diskuse nebo poradna v angličtině, budeme to respektovat, anglické texty tam budou, pokud budou převažovat texty v češtině, tak to tak necháme."

Projekt krajane.net tedy zajišťuje institucionálně Radio Praha?

"Ano, je to tak, zajišťuje ho naše internetové oddělení. Letos ho zajišťujeme, abych tak řekl, z vlastních sil, z vlastních zdrojů a od příštího roku máme slíbeny finance od ministerstva zahraničí."

Proč vůbec ty stránky nevznikly v rámci existujících stránek Radia Praha?

"Proto, aby fungovaly samostatně, aby nebyly s nikým od začátku stoprocentně spojené, aby začaly žít svým vlastním životem. To je to nejdůležitější. Aby si je krajané přivlastnili, osvojili, sami je naplňovali, sami o ně pečovali. My zajišťujeme jenom ten servis."