Kříž s Madonnou

Madonna, foto: MF Dnes
0:00
/
0:00

Ve středu a ve čtvrtek se českým divákům poprvé představí slavná americká zpěvačka Madonna. Do Prahy zavítá v rámci svého Confessions Tour, které ve světě vyvolává nesouhlasné reakce mnoha věřících. K protestům se už dnes připojují i české církve.

Madonnino letošní turné provázejí protesty věřících již od prvního koncertu v Los Angeles, na němž se zpěvačka poprvé nechala symbolicky ukřižovat na obrovském kříži. Tehdy se jako první s pobouřením ozvala anglikánská církev. S kritikou se setkala také v Itálii. Nyní, několik dnů před pražským vystoupení, promluvil kardinál české katolické církve Miloslav Vlk:

"Mně na tom vadí, že se zneužívají posvátné symboly všech křesťanů k takové šou, k takovému jen nějakému lehkému šou, poněvadž tyto křesťanské symboly jsou posvátné pro všechny křesťany na celém světě a jsou také ale i chráněny lidskými právy."

Reagují tak i jiné církve? Předseda židovské obce František Bányai se nechce před koncertem k obsahu vystoupení vyjadřovat:

"Já tu problematiku toho konkrétního koncertu neznám, já to znám jenom tak zprostředkovaně. Už jsem to postřehl v novinách, že je tam používán symbol kříže nějakým způsobem, který křesťanskou církev uráží, a to by nemělo být."

Mluvčí České biskupské konference Martin Horálek stanovisko katolíků vysvětluje. Na otázku jak Madonino případné znesvěcování křesťanských symbolů ohrožuje víru jednotlivých křesťanů, řekl:

"Nemyslím, že by ji mohlo přímo ohrozit. Nicméně lidé, kteří jsou věřící, například Pannu Marii považují skutečně za svoji maminku. A pokud někdo moji maminku nějak urazí nebo se jí dotkne, tak je naprosto lidská reakce, že se velmi razantně ohradím. A stejně tak církev považuje za svoji povinnost ohradit se, pokud dochází ke zneužívání náboženských symbolů jako takových. To že se to neděje takovou formou, jako se to to dělo v muslimských zemích při karikaturách proroka Mohameda, to je záležitost kulturní, ale neznamená to, že by zneužívání křesťanských symbolů bolelo o něco méně nebo na ně měli být méně citliví."

Protesty věřících v Moskvě, foto: ČTK

Co přesně Madonna během koncertu s těmi křesťanskými symboly dělá?

"Pokud máme zprávy ze zahraničí, jde především o výjev, kdy se Madonna nechává pseudo-ukřižovat na jakémsi rockovém kříži a zde je tedy jasná analogie s ukřižováním Ježíše Krista. A to je samozřejmě výjev, který nenechává církevní představitele v klidu a i věřící lidé tento výjev považují za zneužití toho nejzákladnějšího křesťanského symbolu."

Půjdete se vy na koncert podívat?

"Nepůjdu se na něj podívat z toho důvodu, že nemám lístek. Přiznám se, že ty ceny se mi zdály vysoké, protože přece jen Madonna není úplně můj šálek kávy, nicméně kdybych tu možnost dostal, rozhodně bych ji neodmítl."