Kroměřížsko

Lovecký zámeček Chropyně

Minulý týden jsme navštívili Kroměříž, dnes se společně se Zdeňkou Kuchyňovou vydáme do měst a přírody v jejím okolí.

Lovecký zámeček Chropyně
Když vyjedete z Kroměříže na sever, cesta vás zavede do starobylého městečka Chropyně. Jeho dominantou je lovecký zámeček spojený s legendou o hanáckém králi Ječmínkovi. Podle pověsti žil kdysi na chropyňském zámku mocný, ale zlý markrabí. Jeho laskavá žena napravovala mezi lidem křivdy svého chotě. Pomluva způsobila, že ji manžel ze zámku vyhnal. Zanedlouho se jí v lánech ječmene narodil syn, který dostal jméno Ječmínek. Když byl markrabí starý, dal oba vyhnance hledat. Marně však pátrali lidé po svém Ječmínkovi, který jim měl spravedlivě vládnout.

Tak vznikla pověst o návratu dobrého krále jako naděje na lepší časy. A právě Ječnímkovo sídlo je dodnes chloubou Chropyně. Silueta zámecké věže se zrcadlí na hladině rozlehlého rybníka a nenechá klidným žádného fotografa.V zámku pak čeká návštěvníky unikátní sbírka historických zbraní a lahůdka pro milovníky malířství - expozice expresionistických a kubistických obrazů místního rodáka a jednoho ze zakladatelů českého moderního umění - Emila Filly. Nedaleko je k vidění další unikát - křížení dvou potoků, což vzniklo díky důmyslnému systému chropyňských rybníků.Šachova synagoga - Holešov,  foto: CzechTourism
Opusťme však Chropyni a vydejme se na východ, kde po několika kilometrech leží město Holešov. Jednou ze zdejších nejpopulárnějších akcí je každoročně koncem června přehlídka veteránů aut i motocyklů, které řídí posádky v dobových kostýmech. Magnetem pro turisty - hlavně ze zahraničí - jsou však židovské památky. Jak uvedl Vratislav Brázdil, pozoruhodná je Šachova synagoga.

"Tento název dostala po jednom velmi významném rabínovi, který zde působil. Jmenoval se Sabbatai ben Kohen a podle počátečních písmen jeho nejvýznamnější knihy se mu říkalo Šach. Je pohřben tady na židovském hřbitově a jeho hrob je dodnes navštěvován mnohými lidmi z téměř celého světa. Tato synagoga se k bohoslužbám využívala asi do 30. let 20. století. Potom se používat přestala, udělalo se z ní skladiště nábytku a stolařská dílna a nahoře v ženské galerii byl byt jedné židovské rodiny, který tam existoval do roku 1955, kdy se synagoga začala znovu rekonstruovat a dávat do původního stavu."

Šachova synagoga byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1964 a dnes je v ní umístěna expozice, která dokumentuje život židů na Moravě. Stavba se označuje jako světový unikát, protože se v ní dodnes v originálu zachovala výzdoba tzv. polského typu.

"To jsou třeba květinové motivy, nebo úplně nahoře ve druhém patře jsou ovocné nebo zvířecí. Právě ten druh výzdoby se označuje jako polská výzdoba. Podle těch motivů."

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie,  foto: Andrea Fajkusová
Nedaleko synagogy je židovský hřbitov s více než tisíci náhrobky, nejstaršími ze 17. století. Koho unaví historické památky, může zamířit na nedaleké letiště a prohlédnout si celý region při vyhlídkovém letu. Určitě při něm uvidíte z ptačí perspektivy i nedalekou Bystřici pod Hostýnem s poutním místem svatý Hostýn. Díky bazilice Nanebevzetí Panny Marie, postavené na jednom z nejvyšších kopců Hostýnských hor a v noci osvětlené tak, že je viditelná i ze vzdálenosti několika desítek kilometrů, si vysloužil přezdívku "Maják Moravy". Podle legendy zachránila Panna Marie zdejší obyvatele v roce 1241 před Tatary. S děťátkem v náručí totiž spustila na nájezdníky hromy a blesky. Na Hostýnu vyvěrá i pramen vody, která je údajně léčivá.

Samotná Bystřice pod Hostýnem je známá především nábytkem. Židle - tzv. tonetky jsou populární po celém světě. Firmu založil roku 1861 truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet, původem z Porýní. Díky přízni rakouského kancléře Metternicha získal mezinárodní patenty a rakouská privilegia na výrobní postupy ohýbání dřeva. Nábytek firmy TON můžete nyní vidět, jak uvedla Anežka Šimková, na výstavě v olomouckém muzeu.

Foto: Oficiální stránky společnosti TON
"Tu výstavu bylo možné uskutečnit díky sbírce brněnského sběratele a odborníka na ohýbaný nábytek pana Jiřího Uhlíře. K profilu té výstavy také přispěl i náš sbírkový fond užitého umění, který na sedací nábytek je zaměřený především. Dá se říci, že jakousi šťastnou shodou okolností se podařilo právě v roce 140. výročí založení továrny v Bystřici pod Hostýnem uskutečnit jednak výstavu a vydat i obsáhlou, odbornou a obrazově velmi bohatě vybavenou publikaci."

Firma TON se dnes vrací ke své slavné historii, dělala například křesla pro historickou budovu Národního divadla v Praze. K jejím odběratelům patří i český Parlament, Břevnovský klášter a řada prvotřídních hotelů. I na výstavě jsou slavné sady nábytku. Pro firmu totiž od počátku dvacátého století pracovali špičkoví architekti a designéři.

"Především architekti vídeňské secese. Takže na výstavě můžete vidět nádherná díla např. loosovu židli z roku 1898, ale třeba i židli českého architekta Jana Kotěry. Chtěli jsme také ukázat celou tu obrovskou šíři té thonetovské produkce, proto také názvy oddílů jako hudební sály, nemocnice, holičství, dětský nábytek, tzv. kradený nábytek - to je taková speciální skupina, židle, křesla tak ten náš zájem dokumentují. Kradený nábytek to jsou takové kuriózní kousky, které vznikaly tím, že nějaké součásti, které byly vyneseny z továrny prostě byly doma smontovány a pan Uhlíř to označil jako kradený nábytek."

Lidová architektura - Rusava,  foto: Palickap,  CC BY-SA 3.0 Unported
Bystřice pod Hostýnem je také východiskem do rekreační oblasti Hostýnských hor. Ty dosahují výšky zhruba 850 metrů a jsou vhodné i pro začínající turisty či cyklisty. Cesty vás možná dovedou do vesničky Rusava s množstvím typických dřevěných staveb a v okolních lesích můžete najít i milíř na výrobu dřevěného uhlí či zařízení na plavení dřeva.

10
49.399640000000
17.672475700000
default
49.399640000000
17.672475700000
49.356902500000
17.364061600000
49.333332100000
17.577570000000