Léky nejsou zadarmo, opakují stále dokola distributoři léčiv
Jakoby některé nemocnice zapomněly, že léky nejsou zadarmo. Dodavatelé léčiv řekli dost a odmítli přijímat od některých zdravotnických zařízení faktury. Léky se rozhodli prodávat za přímou úhradu. Jak na to reaguje ministerstvo zdravotnictví a vláda České republiky? Zaplatí 60 milionů korun.
Bez pravidelných dodávek léků se ocitlo několik okresní nemocnic. A to v Rychnově nad Kněžnou, Třebíči, Rokycanech, Valašském Meziříčí, Strakonicích a Kroměříži. Nemocnice mohou potřebné medikamenty získat od firem z Asociace velkodistributorů léčiv pouze za přímou úhradu, nikoli jako dosud na fakturu, na základě dlouhodobé objednávky. Ředitel třebíčské nemocnice Jaroslav Soukup se snažil pacienty i veřejnost ujistil, že se jich to nedotkne.
"Po dobu několika dní nepocítí pacient, že by se ho to jakkoliv dotklo. Věřím, že se během těchto dní najde řešení, abychom to zvrátili do normálního stavu."
Vláda vyčlenila na pomoc okresním nemocnicím 60 miliónů z prostředků okresních úřadů, což je necelá pětina dluhu lůžkových zařízení za léky. Šéfa Asociace velkodistributorů léčiv Pavla Suchého se Český rozhlas před několika dny zeptal, jestli už platby dostali.
"Šedesát milionů distributoři ještě neobdrželi. Nemáme vůbec zprávy, jakou technikou se budou tyto peníze rozdělovat. Proto jsem ministryni dopisem požádal, aby nám sdělila, právě jakou technikou, způsobem se budou rozpouštět těch 60 milionů korun."
Pokud kabinet zůstane pouze u slibu, že uhradí 60 miliónů a zbytek nechá na dohodě nemocnic s dodavateli léků, začnou distributoři podávat na dlužící nemocnice žaloby. A to už od prosince 2002. Stejně budou postupovat i vůči jejich zřizovatelům, tedy okresním úřadům, a ministerstvu financí., tvrdí Pavel Suchý.
Ministr financí Bohuslav Sobotka dodavatelům léčiv slíbil, že mimořádné řešení projedná s premiérem Vladimírem Špidlou. Marie Součková, ministryně zdravotnictví prohlásila, že se ceny léků sjednotí od roku 2004, ale svůj záměr bude muset prosadit v Parlamentu. Ekonomický týdeník EURO zjistil, že na jejím ministerstvu zatím nikdo na podrobnějším plánu cenové "přestavby" nepracuje. Přesto prý už něco udělala. V srpnu, tedy zhruba měsíc po svém nástupu do funkce, požádala kolegu z vlády Pavla Rychetského, aby připravil změnu kompetenčního zákona tak, aby dohled nad cenami přešel z ministerstva financí na její resort, popisuje vzniklou situaci týdeník EURO. Jak ale chce krizovou situaci ministerstvo zdravotnictví řešit?
"Myslím si, že chyba je na straně nemocnic v jejich hospodaření, stejně tak je chyba na straně Asociace velkodistributorů. Tento dluh začali řešit až dospěl do neúnosné výše. Když byli dotazováni, proč tento dluh nebyl řešen průběžně, bylo řečeno a to prosím cituji:, že se jednalo jen o 100 milionů korun. Takže z jejich strany nebyl postup zrovna obchodně korektní."
Zajistit levné léky pro každého, jak se ministerstvo zdravotnictví holedbá, není vůbec jednoduché. Ministryně zdravotnictví Marie Součková slíbila začátkem listopadu pevné ceny léků. Když o nich hovořila poprvé - 9. listopadu na sjezdu České lékárnické komory - vysloužila si spontánní potlesk. Další ohlasy už tak nadšené nebyly. Zastánci volné soutěže hovoří o návratu k socialistické regulaci trhu a někteří kritici tvrdí, že sjednocení cen povede ke zdražení léků. Je však pravda, že léky v České republice jsou stále levnější ve srovnání s evropskými zeměmi, tvrdí to Václav Rejholec, náměstek ředitele pro výzkum a vývoj z firmy Léčiva.
Pokud se nemocnice s dodavateli domluví na tom, jak platit za léky a ministerstvo zdravotnictví sjednotí ceny léků, rozhodně nebude problém s léčivy vyřešen. Čeká nás přece vstup do Evropy a tedy i nový trh a nové regule. Tradiční a cenově dostupné české léky z našich lékáren nezmizí ani po vstupu do Evropské unie. Tvrdí to Státní ústav pro kontrolu léčiv. Na problém s tím, že se některým výrobcům nemusí podařit včas splnit podmínky pro doplnění dokumentace, kterou u léků vyžaduje unie, upozornila Česká asociace farmaceutických firem. Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Milan Šmíd k problému uvedl:
"Ta informace o aktualizaci dokumentace znamená jenom doložení o bezpečnosti a účinnosti léčivých přípravcích, které jsou u nás na trhu podle standardů Evropské unie. Je to povinnost, kterou výrobcům uložil již zákon. To dokazování je možné u naprosté většiny léků uskutečnit odkazem na věrohodné údaje z literatury. Nehrozí podle našich informací, že by základní léky vyráběné českými výrobci zmizely z trhu."
Nebudou léky drahé v České republice po vstupu do Evropské unie, ptají se nejen ředitelé nemocnic, distributoři, ale i pacienti. Ptáme se za ně Václava Rejholce, odborníka na vývoj a výzkum z firmy Léčiva.
"Když se podíváme na situaci v Evropské unii, tak vidíme, že dodnes existují výrazné rozdíly v cenové relaci v jednotlivých členských státech. Na druhé straně je nutné vidět to, že ty ceny se postupně přibližují. Takže nemyslím si, že by okamžikem vstupu České republiky do Evropské unie nastal náhlý skokový zvrat v cenách léků, ale postupně, jak se budou ostatní ceny a náklady přibližovat, tak to bude samozřejmě platit i pro léky."