Lepší ochrana odposlechů je nutná

r_2100x1400_radio_praha.png

Kvůli únikům informací z telefonních odposlechů je třeba zlepšit kontrolu nakládání s nimi. Na veřejnost nedávno pronikly například záznamy některých rozhovorů z kauzy bývalého šéfa Národního bezpečnostního úřadu Jana Mareše, odposlechy z vyšetřování skupiny lidí kolem ústeckého soudce Jiřího Berky či bývalého poslance za občanské demokraty Vladimíra Doležala. I proto se nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká po nedávné schůzce s představiteli policie, žalobců a soudců vyslovila pro přísnější evidenci záznamů s policejními odposlechy.

Nejvyšší státní zástupkyně hovoří o tom, že policejní prezidium slibuje přijmout do několika týdnů technická opatření, která by pomohla omezit úniky informací z policejních odposlechů a usnadnila zjišťování kdo a odkud konkrétní přepis odposlechu vynesl. S ohledem na možnost korupce však Renáta Vesecká i přes sérií opatření proti únikům informací připustila možnost selhání systému: "Já bych nechtěla spojovat korupci s únikem informací, protože důvody se nemusí týkat vždy jen oblasti korupce. Samozřejmě všude, kde pracují lidé stoprocentní záruky toho, že konkrétní osoba nebude poskytovat informace nebo nebude postupovat v rozporu s normami, není možné dát. My jsme se ale snažili najít taková řešení, která by naprosto eliminovala možnosti osob, které by měly v úmyslu nějakým způsobem porušovat vnitřní normy."

Jde zřejmě o verzi plánu ministra vnitra Františka Bublana, který spočívá v novém, přesném systému značení každé policejní nahrávky. Renáta Vesecká potvrdila, že o zavedení takového systému do několika týdnů uvažuje také policejní prezident: "Ano, musím říci, že se jedná o tu technickou záležitost, a ta byla vedle procesních a organizačních opatření rovněž probírána. Diskutovali jsme s panem policejním prezidentem o možnostech, a musím říci, že nás ujistil o tom, že na technickém způsobu řešení policie v současné době pracuje. To technické řešení, je-li možné, by v průběhu několika týdnů mělo být přijato." Chystají se i další procesní opatření, ale konkrétní kroky prý zatím prozradit nelze.

Požadavek Renaty Vesecké pokládá za rozumný mimo jiné místopředseda ODS Petr Nečas. Podle něj nejde jen o únik do médií, ale obává se, že s odposlechy se může obchodovat například v rámci konkurenčního boje mezi podniky:

Sociálnědemokratický ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach si myslí, že zpřísnit by se měly i podmínky pro nakládání s odposlechy v normách a předpisech, kterými se řídí všichni účastníci trestního řízení: "Já myslím, že je skutečně znepokojivé to, že informace, které by měly sloužit vyšetřování trestné činnosti a mnohdy i organizovaného zločinu, se dostávají na veřejnost. Nejde o ten obsah, to je samozřejmě věc další, ale může to sloužit i k vydírání některých lidí a podobně. Myslím, že tady je skutečně potřeba zajistit patřičnou ochranu tak, aby tyto informace byly použitelné pro postižení těch, kteří porušují zákony a kteří páchají trestnou činnost."