Libyjci v péči českých lékařů

Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Česká republika v pondělí vyslala do Libye armádní letecký speciál pro pět pacientů, kteří trpí následky nedávných bojů v této severoafrické zemi. U nás se budou léčit v rámci humanitárního programu ministerstva vnitra Medevac. Ve své péči je bude mít pražská Všeobecná fakultní nemocnice. V programu Medevac, který dosud sloužil k léčbě dětí z oblastí postižených válkou či jinou katastrofou, pomůže Česko tentokrát pěti dospělým Libyjcům.

Tomáš Haišman
Pokračování programu Medevac schválila na jaře vláda. Od roku 1993 v českých nemocnicích absolvovalo léčbu 128 pacientů, zejména dětí. Nejvíce pacientů z programu pocházelo z Iráku a z Kosova. Šéf odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman České televizi vysvětlil, proč se tentokrát jedná o dospělé pacienty:

"Zejména je to správné slovo. My už jsme v minulosti přivezli několik dospělých pacientů, nicméně v tomto případě jsme vyhověli ministerstvu zahraničních věcí s tím, že jsme rozšířili po schválení vládou ten náš klasický dětský program na válkou zraněné pacienty z Libye. Má to být první část pomoci této zemi při rekonstrukci po tom, co se tam událo."

Na začátku prosince vyrazil do Libye lékař Filip Burget z pražské Všeobecné fakultní nemocnice, aby vyšetřil pětici zraněných mužů, kteří se budou léčit v Česku:

"Předvýběr už započal v Praze, kde jsme dostali dokumentaci z Libye, a já jsem tam potom jel ověřit, jak ti pacienti vypadají ve smyslu zdravotním, jestli opravdu všechno odpovídá dokumentaci. Vybírali jsme pacienty, kterým bychom mohli tímto zákrokem pomoci jednak personálně, co se třeba týče artroskopií, které se tam příliš nedělají, a jednak i materiálně u výkonů, které jsou finančně náročné a na které Libye v současné chvíli nemá peníze. Jsou to vesměs poranění způsobená občanskou válkou, která tam proběhla. Jsou tam dvě střelná poranění, je tam zlomenina proximální části stehenní kosti a potom jsou tam úrazy kolene."

Foto: Ministerstvo vnitra ČR
řekl doktor Filip Burget před pondělním odletem speciálu do Libye. Kromě náročné operace je čeká radikální změna prostředí. Podle ředitelky pražské Všeobecné fakultní nemocnice Dany Juráskové jsou na to připraveni:

"Přizpůsobili jsme i určité servisní služby, jako je například stravování, specifikům toho regionu."

Také doktor Filip Burget potvrdil jistou odlišnost péče o pacienty v rámci programu Medevac:

"Určitě je to specifikum, protože je to v jiné zemi, v jiných podmínkách, jiná kultura, takže i potom ta péče o pacienty, chování se k pacientům má úplně jiná specifika než s těmi pacienty, na které jsme zvyklí."

Tomáš Haišman z ministerstva vnitra upřesnil, jak se s těmito pacienty nakládá z hlediska migračního:

"Ti lidé přijedou v postavení žadatele o azyl a na území České republiky budou v tomto postavení pobývat. Ve chvíli, kdy se budou vracet, tak se to správní řízení zastaví."

A z jakých zdrojů se pobyt pěti libyjských pacientů v Česku hradí?

Foto: Ministerstvo vnitra ČR
"Tím zdrojem jsou finance na rozvojovou spolupráci z kapitoly ministerstva vnitra. Já bych teď neodhadovat částku finálních nákladů, nicméně alokováno na to byly čtyři miliony korun,"řekl šéf odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman, který nevyloučil spolupráci i s jinými zeměmi z tohoto regionu:

"Ze severní Afriky jsme se skutečně omezili jenom na Libyi, protože Medevac jako program má velmi specifické zaměření. Na druhou stranu musím říct, že nikdy se nemá říkat, že něčeho je konec. Já osobně předpokládám, že pokud tato první etapa proběhne dobře, tak se k tomu budeme moci začátkem příštího roku vrátit."

Už v létě v Praze podstoupily operaci první tři děti z Libye, kde po krvavé občanské válce padl režim Muammara Kaddáfího. Libyjské velvyslanectví požádalo českou diplomacii o pomoc při doléčení zraněných už dříve, v českých nemocnicích chtělo umístit několik desítek těžce zraněných Libyjců. Údajně dokonce předalo ministerstvu zdravotnictví seznam 30 lidí s žádostí o urychlenou pomoc. České ministerstvo zahraničí ale chtělo, aby potřebné vybrali sami Češi. Zapojení Česka do humanitárních aktivit vůči Libyi je v zájmu budoucích dobrých vztahů s touto zemí i celým regionem v přímém sousedství Evropy, uvedla česká diplomacie.