Lidé odhodí 1. července roušky, ale zřejmě ne všude

Foto: MirceaIancu/Pixabay, CC0

Přichází další vlna rozvolňování opatření proti koronaviru. Lidé se zbaví roušek, restaurace mohou být otevřené po 23. hodině a na akce může přijít 1000 lidí.

Adam Vojtěch,  foto: archiv Úřadu vlády ČR

Lidé v Česku mohou od 1. července odložit roušky také ve vnitřních prostorách nebo veřejné dopravě. Zakrývání nosu a úst kvůli koronaviru bude dál povinné jen v místech s vyšším výskytem nemoci, řekl novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nošení roušek by se za současné situace týkalo Prahy a Karvinska. Ministerstvo chce ale ještě počkat na vývoj v dalším týdnu. Na svůj web chce umístit mapu s rizikovými regiony.

V rizikových regionech bude třeba mít roušky i v kinech, divadlech, při sportovních akcích a ve zdravotních zařízeních. Roušku tam budou muset nosit i kadeřníci a pracovníci stravovacích služeb. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové není možné stanovit konkrétní počet případů, který bude znamenat, že region bude mít opatření přísnější. Hygienici budou zvažovat, zda se virus šíří v komunitě nebo je omezen na ohniska, případně jestli jsou zasažená zdravotnická nebo sociální zařízení.

"Pokud k 1. červenci zůstane většina regionů bez nových případů, není namístě opatření prodlužovat v celé republice. Pokud by se někde zvýšil počet případů nemoci, místní hygiena tam přijme nezbytná opatření," upozornil ministr Vojtěch.

Od července mohou být hospody otevřené i po 23:00

Foto: Sebastian,  Flickr,  CC BY-NC 2.0

Od 1. července už můžou být restaurace a hospody v Česku otevřené i v čase od 23:00 do 06:00. Občerstvení se vrací i do hlediště kin. I zde platí omezení, že se rozvolnění nebude týkat míst s vyšším výskytem onemocnění covid-19. Od pondělí se také otevřou dětské koutky v obchodních centrech.

V období restrikcí poklesly podle projektu Česko v datech útraty v restauracích na polovinu, největší pokles byl v Praze. Roční tržby gastronomického odvětví jsou zhruba 154 miliard korun. Výpadek v jeho tržbách tak bude podle odhadu stravenkové společnosti Edenred činit asi 20 miliard korun.

Podle ministerstva zdravotnictví je vývoj epidemiologické situace v Česku příznivý. "Noční bary, kluby a diskotéky považujeme stále za velmi rizikové. Ukazují to zkušenosti ze zahraničí, v posledních dnech v Izraeli nebo předtím v Jižní Koreji," vysvětlil ministr Vojtěch.

Hromadných akcí se od pondělí může účastnit 1000 lidí

Foto: Barbora Němcová

Kapacita účastníků pro konání hromadných akcí se od pondělí 22. června navyšuje z 500 na 1000 lidí. Koupaliště, zoologické a jiné zahrady, muzea, galerie, hrady, zámky a podobná zařízení se vrátí k běžnému provozu, ruší se tak limit deset metrů čtverečních na osobu a povinné odstupy mezi lidmi. Povoleny budou od pondělí veletrhy s maximální účastí do 5000 lidí ve stejný čas. Novinářům to řekl epidemiolog Rastislav Maďar, vedoucí pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření.

Změny nastávají i pro lázeňský sektor, kde se od pondělí ruší limit deseti lidí pro skupinové procedury a zároveň se rozvolňují pravidla pro společné stravování lázeňských hostů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) přesto ale apeluje, aby se lidé i nadále vyhýbali místům se zvýšenou koncentrací osob, dodržovali hygienu rukou a pokud se necítí zdravotně dobře, aby zůstali doma a vyhledali pomoc lékaře či se obrátili na příslušnou krajskou hygienickou stanici.