Lidé si tento týden mohou prohlédnout Světelský oltář v Adamově

Světelský oltář v kostele sv. Barbory, foto: ČTK

Do kostela sv. Barbory v Adamově na Blanensku se po více než roční náročné restauraci vrátil Světelský oltář. Mohutný, pět set let starý vyřezávaný oltář s Nanebevzetím Panny Marie nemá podle odborníků ve střední Evropě obdoby. Až do neděle si ho lidé mohou prohlédnout v rámci Dnů evropského dědictví. Více už Milena Štráfeldová:

Světelský oltář v kostele sv. Barbory,  foto: ČTK
Pozdně gotický Světelský oltář z 1. poloviny 16. století byl původně částí daleko mohutnějšího oltáře v cisterciáckém opatství v rakouském Zwettlu:

"Pokud nebyl úplně největším středověkým oltářem v Evropě, tak byl určitě jedním z největším,"

připomíná Zdeněk Vácha z brněnského Národního památkového ústavu. Podle adamovského faráře Jiřího Kani dosahoval původní oltář až dvaadvaceti metrů. Část, která je nyní v Adamově, měří na výšku zhruba devět metrů a obsahuje téměř šedesát postav. Šestice středověkých řezbářů zde zachytila výjev Nanebevzetí Panny Marie do nejmenších detailů:

"Jsou tam zvýrazněné vlasy, vousy, nehty, žilky na rukou a podobně a při srovnání s podobnými oltáři té středoevropské oblasti vychází jako dílo velice kvalitní."

Obrovitý středověký oltář v Zwettlu byl nahrazen již v době baroka oltářem jiným a jeho větší část se podle památkáře Váchy ztratila:

Světelský oltář,  foto: ČTK
"Nejsou žádné doklady a žádné důkazy o tom, že by se některé jeho části, snad s výjimkou několika drobných sošek, zachovaly. Je to veliká záhada."

Do Adamova se zachovalá část oltáře dostala díky knížeti Aloisi Lichtenštejnovi, který ho v roce 1857 koupil v dražbě pro nově postavený kostel sv. Barbory. Světelský oltář měl pohnutou historii i za 2. světové války, kdy ho podle faráře Kani čekalo další stěhování:

"...do krypty na Vranově, která taky ještě patřila Lichtenštejnům.A tam byl schován před bombardováním."

Po válce byl oltář restaurován, práci tehdy provedl brněnský mistr Karel Kotrba. A před rokem byl Světelský otlář opravován znovu, protože byl napaden dřevokazným hmyzem. Na zámku v Mikulově ho restaurovala Zlata Dobošová se svým týmem. Návštěvníci tu dokonce mohli průběžně sledovat postup prací. V Adamově si teď až do 16. září mohou lidé oltář prohlédnout s odborným výkladem. Později bude možné unikátní řezbářské dílo vidět při bohoslužbách. 25. listopadu požehná nově zrestaurovaný oltář brněnský biskup Vojtěch Cikrle.