Lidé v Podještědí protestují proti těžbě uranu

Foto: ČTK

Pod zemí v Podještědí se prý skrývá 500 miliard korun. Na takovou částku totiž odborníci odhadují ložiska zdejší uranové rudy. Státní podnik Diamo usiluje o to, aby tu bylo vyhlášeno chráněné ložiskové území. To se ale nelíbí ekologům ani místním obyvatelům. Podrobnosti zjišťovala Milena Štráfeldová:

Foto: ČTK
30. prosince minulého roku se u památné lípy v Kotli u Osečné sešlo kolem dvou set padesáti lidí. Důvod? Nepřejí si, aby se tu v budoucnu těžil uran. Obávají se, že právě k tomu vede žádost státního podniku Diamo, aby ministerstvo životního prostředí vyhlásilo tuto lokalitu chráněným ložiskovým územím. Těžba uranu představuje podle organizátora protestu Josefa Jadrného ze Strany zelených velké riziko pro životní prostředí:

"Těžba uranové rudy je asi to nejšpinavější a nejhorší, k čemu při těžbě vůbec může dojít. Uranové rudy je v těch tunách v podzemí zlomek procenta a uran se z té zeminy dostává jedině chemickou cestou."

Foto: ČTK
Znamená to, že se do podzemí pumpuje velké množství kyseliny sírové a na jiném místě se zase roztok obohacený uranem vyčerpává.

/Jadrný/ "Tohle je strašně nebezpečné pro kontaminaci spodních vod. A přesně tady, na tomto území, se nachází obrovská zásoba, miliony tun naprosto čisté pitné vody. Jsou tak blízko toho uranu, že jakákoli sebemenší havárie způsobuje průšvih."

/Bobek/ "A to je myslím velmi nebezpečné nejenom pro tuto lokalitu, ale téměř pro třetinu České republiky, která z této lokality bere pitnou vodu,"

Foto: ČTK
uvedl k tomu pro Českou televizi místostarosta sousedního Českého Dubu Martin Bobek. Obyvatelé v Podještědí přitom už mají s těžbou uranu své zkušenosti. Uran se tu v Hamru a v nedaleké Stráži pod Ralskem těžil od 60. let minulého století. Těžba byla ukončena v 90. letech, kdy cena uranu byla tak nízká, že se další dobývání nevyplatilo. Zůstalo tu ale rozsáhlé zdevastované území. V posledním roce však cena zase prudce roste, kvůli globálnímu oteplování se očekává i velký boom jaderné energetiky, takže tlak na další těžbu určitě poroste. Geolog Diama Pavel Veselý ale popírá, že by se v Osečné mělo v nejbližší době těžit:

"Pravděpodobnost, že by se do tohoto ložiska šlo v horizontu několika desítek let, je mizivá."

Vyhlášení chráněného ložiskového území však kromě nebezpečí těžby představuje i velké omezení vlastnických práv zdejších obyvatel, říká Josef Jadrný:

"Tam se mění veškeré zákony. Dochází ke stavební uzávěře a jakákoliv stavební povolení, prodej pozemků, cokoliv, co chtějí lidé a obce dělat, schvaluje státní podnik Diamo. To my považujeme za naprosto špatné a nenormální."

Obce, kterých by se případné chráněné ložisko uranové rudy dotklo, žádost Diama u ministerstva životního prostředí napadly. Připojila se k nim i stovka obyvatel, kteří mají své nemovitosti právě v této lokalitě. O tom, zda tady bude chráněné území vyhlášeno, by mělo Bursíkovo ministerstvo rozhodnout do konce ledna.