Lidovci chtějí přitvrdit v boji proti drogám

Nulovou toleranci vůči drogám - takové bylo motto konference o drogách, kriminalitě a terorismu, která proběhla tuto středu v Senátu. Odpůrci legalizace měkkých drog tu ostře vystoupili proti liberálnímu přístupu k drogové problematice. Stalo se tak jen týden před plánovaným jednáním o vládní protidrogové strategii, která s takovým přístupem počítá. Z vedení Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky byl minulý pátek s okamžitou platností odvolán její ředitel a odpůrce represivních metod Josef Radimecký.

Po tvrdším postoji vůči drogám volají zejména lidovci. V únoru letošního roku představili svou koncepci protidrogové politiky, která počítá s nulovou tolerancí vůči drogám, odmítá jejich dělení na měkké a tvrdé a chce tvrdě trestat jejich dealery. Podle šéfa lidovců Miroslava Kalouska některá sdružení, která se zabývají prevencí a léčbou závislostí na drogách, zneužívají finanční prostředky státu a dokonce propagují užívání lehkých drog. Za uplynulých deset měsíců se na postoji lidovců nic nezměnilo:

"My máme především nulovou toleranci k obchodu s drogami. Drogy vnímáme jako zásadní zlo, které jde ruku v ruce s organizovaným zločinem a s terorismem. Není pravda, že chceme kriminalizovat každého, kdo drogu užívá, ale chceme nemilosrdně postihovat každého, kdo z toho má byznys. Domníváme se, že je potřeba se mnohem víc zaměřit na primární prevenci, tedy pokud možno drogy nikdy nebrat,"

řekl tuto středu Miroslav Kalousek na česko - americké konferenci, která se drogovou problematikou zabývala. Občanské sdružení Rodiče proti drogám, které se na její přípravě podílelo, zde Miroslavu Kalouskovi za jeho nekompromisní postoj udělilo titul Frajer roku 2004. Na konferenci byly zveřejněny alarmující výsledky šetření, podle něhož je Česká republika v rámci Evropské unie na prvním místě v užívání marihuany. Tu podle statistiků užívá 60 až 80 % mladých ve věku 18 let. Mezi středoškoláky je to téměř každý druhý. Česko je na prvním místě i ve spotřebě taneční drogy extáze. Podle občanského sdružení Rodiče proti drogám je to důsledek benevolentního přístupu k užívání drog, který vláda přijala v polovině 90. let. Své zkušenosti s bojem proti drogám a s represivním přístupem k jejich dealerům na konferenci představili i zástupci amerických úřadů. Podle experta americké agentury pro potírání drog Charlese Tomaszewského přispěla k rychlému nástupu extáze po celém světě právě její prezentace jako neškodné drogy. Jak uvedl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, který konferenci pořádal, mají Američané s kriminalizací drog dobré výsledky:

"Mají velmi tvrdé represivní zákony, kterých využívá policie. Je tam nulová tolerance i pro ty, kteří řídí, a v tom myslím máme v České republice ještě velký handicap. Dávají šanci i té léčebné části pro drogově závislé, ale je jasné, že se buďto budou léčit, nebo půjdou do vězení. Mnoho z nich, jak jsme se dozvěděli, dává přednost léčení před vězením, a tím v podstatě drogy postupně likvidují."

S represivním přístupem však nesouhlasí Ivan Douda ze sdružení Drop In. Podle pracovníků sdružení, které drogově závislým lidem pomáhají, není kriminalizace řešením. Šetření z posledních let ukázala, že na tom Česká republika není v užívání drog tak špatně:

"Stabilizovala se situace, co se týče tvrdých drog, dokonce dochází k poklesu. Co se zvyšuje, je zkušenost s některými takzvaně méně riskantními drogami, například marihuanou nebo extází. Myslím, že teoreticky se všichni shodneme, že je potřeba být na jedné straně tolerantní, speciálně vůči mladým lidem, a na druhé straně být represivní vůči dealerům a těm, kteří z toho mají prospěch."

Podle zprávy Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti bylo loni v České republice zhruba 30.000 uživatelů pervitinu a heroinu. Na předávkování pervitinem a opiáty loni v Česku zemřelo 21 lidí.