Lukáš Bauer vyhrál Světový pohár

Lukáš Bauer, foto: ČTK

Lukáš Bauer se definitivně stal prvním českým nebo československým běžcem na lyžích v historii, který vyhrál Světový pohár. Zařadil se tak po bok akrobatického lyžaře Tomáše Krause a skokana na lyžích Jakuba Jandy, kteří Světový pohár ve svých disciplínách vyhráli v roce 2006.

Lukáš Bauer, foto: ČTK
O vítězství Lukáše Bauera definitivně rozhodla v úterý v norském Drammenu skutečnost, že do středečního sprintu klasickou technikou se nepřihlásil jediný Bauerův konkurent v boji o celkové vítězství René Sommerfeldt z Německa. Českého lyžaře tak už ve zbývajících pěti závodech nemůže nikdo předstihnout. I když se Bauerovo vítězství dalo tušit už několik týdnů dopředu, on sám byl ještě o víkendu dost opatrný:

"Matematicky to tak je, ale dokud nebudu mít v ruce Křišťálový globus, tak neprohlásím, že jsem jej už získal. Do každého zbývajícího závodu Světového poháru budu nastupovat bez ohledu na to, jestli teoreticky už jsem nebo nejsem majitelem Křišťálového globu. Chci předvést co možná nejlepší výkon, budu chtít vyhrát nebo prostě dojet co nejlépe."

Definitivního potvrzení se Lukáš Bauer dočkal až v úterý. Krátce po jedné hodině dostal šanci poprvé nahlédnout do startovní listiny středečního sprintu v norském Drammenu. Potvrdilo se to, co jeho zbývající konkurent Sommerfeldt avizoval už po minulém závodu v Lahti. "Určitě nepoběžím," řekl mu tehdy Němec do očí. Lukáš Bauer si svého úspěchu cení:

Lukáš Bauer, foto: ČTK
"Je to skvělé vyhrát Světový pohár, protože o tom sní spousta závodníků, a já jsem strašně rád, že se mi to podařilo. A je to i velké poděkování servisnímu týmu a vůbec všem lidem, kteří mě podporují. Teď vidí, že ta práce a některé věci, které se musely obětovat, za to stály."

"Je to báječné. V rodině je ale nejlepší už dávno, už od olympiády," připomněla Bauerova tchýně Helena Šikolová-Balatková, že předloni stříbrem v Turíně předčil její bronzovou medaili ze Sappora 1972. A jak se jeho celkový triumf rodil?

"Já jsem se prokousávat sezonou a můj náskok narůstal. Věděl jsem, že mám k vítězství blíž a blíž, a najednou to bylo. Nebylo to tak, že bych zajel závod, vyhrál ho a díky tomu dostal Křišťálový globus, ale protože se mi podařilo jezdit perfektně ve většině závodů celé sezony."

"Byla to sezona snů. Dá se říct, že na všechno, na co jsem při závodech sáhl, se podařilo," pochvaloval si Lukáš Bauer. Vysoko vyzdvihl servismany pod vedením Víta Fouska. "Jsou to lidé, kteří by měli stát na stupních se mnou, normální divák je nevidí. A to neříkám proto, že potřebuju něco vyžehlit," smál se Bauer. Už nyní připravuje oslavu svého úspěchu. Ta první proběhne v Bormiu při finále Světového poháru příští víkend. Celý tým zůstane v Itálii a Bauerův úspěch zapije. "A já se jednoznačně chystám něco připravit i v Čechách pro ostatní, kteří v Bormiu nemohou být. Možná jsem blbej, ale já jsem opravdu nejradši, že jsem plno lidem udělal letošní sezonou velkou radost," dodal neskrývaně šťastný Lukáš Bauer.

klíčové slovo:
spustit audio