Má česká korupce krátké nohy? Ano i ne...

penize_uplatek3.jpg

Jaký je stav hospodářské kriminality a zvláště korupce v České republice? Jaké je srovnání s vyspělými a s postkomunistickými zeměmi? Na věc lze nahlížet očima velké poradenské společnosti, ale i nevládní organizace. Jak si tedy v roce 2003 Česko podle PricewaterhouseCoopers a Transparency International z hlediska těchto nešvarů stojí? Více se dovíte v pravidelné ekonomické rubrice.

Sedmadvacet procent firem v České republice se v posledních dvou letech stalo obětí hospodářské kriminality. Toto číslo znamená ve srovnání s rokem 2001 sedmiprocentní nárůst. V západní Evropě pak tuto zkušenost podle celosvětového průzkumu PricewaterhouseCoopers uvádí přes 34 procent velkých společností. Ovšem, - jak zdůrazňuje Helena Čadanová z PwC -

"procento odhalené kriminality oproti roku 2001 vzrostlo. Tenkrát to bylo 20 procent, což naznačuje určité zlepšení ve schopnosti ji odhalit. Nicméně lze očekávat, že odhalená kriminalita v budoucnu poroste, jak se bude zvyšovat i možnost a schopnost jejího odhalení".

Hospodářskou kriminalitou a korupcí se však nezabývají jen poradenští giganti, ale také nezávislé organizace. Michael W. Hackworth, řídící partner PwC, říká, že nevládní organizace jsou spíše jejich partnery než konkurenty:

"PricewaterhouseCoopers a celá řada podobných společností, včetně našich konkurentů a právních firem, spolupracuje velmi intenzivně s nevládními organizacemi jako je Transparency International, Association of Certified Fraud Examiners, Leadership Forum a s mnoha a mnoha dalšími. Vůbec tyto organizace nepodceňujeme, naopak, rádi a intenzivně s nimi spolupracujeme."

A právě podle loňské zprávy Transparency International, která se zabývá mírou korupce, se Česko spolu s Lotyšskem, Marokem, Slovenskem a Srí Lankou na 52. místě pomyslného žebříčku a takzvaný index vnímání korupce v těchto zemích dosahuje hodnoty 3,7. Adrianu Krnáčovou z české pobočky Transparency International jsem požádal o komentář výzkumu PwC. Již úvodní formulaci "oběť hospodářské kriminality" považuje Krnáčová za vágní a zavádějící:

Logo Transparency International Česká republika
"Já nechápu formulaci "oběť" kriminality. Jak se může stát firma obětí něčeho takového. Když se stane obětí, tak to znamená, že na firmu působilo něco jako vnější síla a ta se stala obětí. Tuto formulaci považuji za velice nešťastnou."

Nejčastěji a nejsnáze odhalitelnou formou hospodářské kriminality je rozkrádání majetku. V České republice se v poledních dvou letech s majetkovou zpronevěrou setkalo 44 procent firem, v západní Evropě to bylo 65 procent společností. Podle Heleny Čadanové lze ve srovnání s rokem 2001 pozitivně hodnotit kroky, které podnikly velké firmy nejen v oblasti odhalování hospodářské kriminality, ale také v oblasti prevence, jako například zavádění etických kodexů a rozpracovávání pravidel řízení rizik. Přesto však v jedné oblasti Česko za západní Evropou obzvláště zaostává:

"To je určitý program pro zaměstnance, aby byli podporováni firmou, aby upozorňovali nebo oznamovali podvodné jednání, hospodářskou kriminalitu. Pak je samozřejmě nezbytné, aby tito zaměstnanci byli vedením společnosti chráněni. U nás se tyto programy prakticky nevyskytují, zatímco v zahraničí je tento způsob odhalení hospodářské kriminality je poměrně vysoký, přibližně 25 nebo 27 procent je odhaleno na základě upozornění zaměstnanců firmy."

K nejzajímavějším zjištěním výzkumu patří fakt, že více než polovina českých firem považuje za nejrozšířenější druh kriminality korupci a podplácení, zároveň však žádný z oslovených českých manažerů nepřiznal zkušenost s korupcí. Heleny Čadanové jsme se zeptal na vysvětlení:

"Jedním z důvodů patrně bude to, že se to velmi špatně odhaluje, daleko hůře než třeba rozkrádání majetku. A dalším důvodem může v některých případech být i to, že určitá úroveň korupce je přehlížena nebo i tiše tolerována vedením společnosti, protože se považuje za určitý - sice nežádoucí, ale existující - způsob obchodního jednání a praktik."

Adriana Krnáčová z Transparency International se tomuto zjištění nejdříve srdečně zasmála, pak jej ale zasadila do širšího rámce a hlavní důraz přitom položila na legislativu:

"Zaprvé, když odpovídají vrcholoví manažeři, tak ti asi mají každodenní zkušenost s korupcí opravdu minimální. Zadruhé, statistiky, které uvádí ministerstvo vnitra a které se týkají odhalenosti korupce, také vykazují velmi nízká čísla. Proč? Protože je tento nešvar velice těžké odhalovat. Protože potřebujete dvě strany: toho, který korumpuje a toho, který je korumpován. Vzhledem k tomu, že náš právní řád explicis verbis nezná trestný čin korupce jako takové, nýbrž se vysvětluje různě: podle paragrafu 158, 161, 162 - zneužívání pravomoci veřejného činitele, - případně jako zneužívání informací v obchodním styku, tak je korupce tím pádem zahalena do několika trestného činu. Proto je velice těžké ji specifikovat. Především ve firmách je těžké říci, že konkrétně to a to je korupce, protože odhalování je obtížné. A pokud nebudeme mít možnost odhalovat a jednoznačně pojmenovávat tyto nešvary, tak sice můžeme vnímat, že to je problém, ale pak ten výzkum může dopadnout tak, že se nad ním srdečně zasmějeme, že."

Přestože se v Česku o korupci často píše, hovoří a upíná se k ní pozornost veřejnosti, skutečnost, že se s ní podle průzkumu PwC žádný z českých manažerů nesetkal, je - jak připomíná Helena Čadanová - ve světovém měřítku ojedinělá:

"Zajímavé bylo i naše zjištění ve srovnání s ostatními zeměmi východní a střední Evropy. Zde byla Česká republika s nulovou odhalenou korupcí naprosto ojedinělá. Ostatní země hovořily zhruba o patnáctiprocentním výskytu korupce a úplatkářství. I v západní Evropě je to více než 10 procent."