Made by Fire. Unikátní výstava představuje v Miláně špičkové české designéry skla a porcelánu
Projde české sklo a porcelán zkouškou ohně? Na nejsledovanější světové přehlídce designu Milano Design Week se prezentuje výstava Made by Fire – jedinečná svého druhu, která představuje špičkové české designéry. Jde o jednu z největších výstav českého skla, porcelánu a keramiky v novodobé historii Česka.
Výstava Made by Fire je součástí oslav výročí 150 let od založení Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Pořádá ji Moravská galerie v Brně spolu s festivalem Designblok. Na mezinárodní módní přehlídce Milan Design Week představuje více než padesát předmětů ze skla, porcelánu a keramiky, které spojuje identický původ – všechny pocházejí z topenišť českých pecí. Od nich se také odvíjí název Made by Fire.
Tento ucelený výběr představuje jednu z největších výstav českého skla, porcelánu a keramiky v zahraničí posledních let. „Je to rozhodně unikátní projekt svým rozsahem, protože od dob revoluce žádná taková reprezentace českého designu v zahraničí určitě neproběhla, nebo o ní nevím, a je to velká šance pro české designéry,“ řekla ČTK kurátorka projektu Eva Slunečková.
Dodala, že ambicí projektu je představit český design v co nejlepším světle, ale zároveň klást kritické otázky, například zda má smysl zachraňovat české řemeslo pod tíhou všech krizí, kterým v současné době čelí.
Výstava kromě současné české tvorby apeluje i na otázky týkající se globální ekonomiky a životního prostředí. Podle organizátorů se soustředí na výzvy, jako jsou mimo jiné zvyšující se náklady, souboj s levnou asijskou produkcí nebo význam zachování řemesla. Prostřednictvím svých děl autoři polemizují o budoucnosti a životaschopnosti sklářství a produkce porcelánu a keramiky. Expozicí provází čtveřice tematických okruhů: Průmysl – výroba a zánik, Adaptace, Identita a Experiment.
Talenty i osobnosti
Architektem výstavy je designér Maxim Velčovský spolu s designéry ze studia edit! architects. Výstava má podpořit zejména mladé české talenty, aby navázali kontakty v zahraničí. Zároveň ale uvádí i známé osobnosti českého designu, jako je Rony Plesl, Eva Eisler, Jiří Pelcl nebo Lada Semecká.
Návštěvníci výstavy zhlédnou například skleněný Billboard Kláry Horáčkové, světelnou instalaci automobilu dovezeného z ukrajinské válečné zóny od Maxima Velčovského, vázy vyrobené tradičními postupy od Františka Jungvirta. Unikátní sbírku hrnců, misek a stolků vyrobených z recyklované struzky – materiálu, který vzniká plazmovým zplyňováním, tedy procesem, který umožňuje efektivně využít téměř jakýkoli odpad. Autorem je mladý český sklář a designér původem z Liberce Jan Salanský.
České umění zastupují také značky Bomma, Moser či Preciosa, která nabízí brilantnost ručně vyrobeného českého křišťálu. Nechybí ani třeba kolekce českých svítidel Brokis, které charakterizuje kombinace ručně foukaného skla s dalšími materiály, jako je dřevo nebo ručně lisovaný kov.
Související
-
CZECH MADE – příběhy českých objevů a značek
Desítky průlomových objevů a patentů z minulosti i současnosti dokazují, že českým vynálezcům se podařilo několikrát změnit svět.