Malá obec Dobšice dokázala vybudovat Muzeum Keltů

r_2100x1400_radio_praha.png

Malá obec Dobšice leží v Polabí. Nemá ani 200 obyvatel, přesto je živým důkazem toho, že když se chce, tak jde udělat řada věcí. U Dobšic se našly před sto lety keltské hroby. Obec na slavnou tradici navázala a vybudovala Muzeum Keltů, před týdnem pak o pouti otevřela dětské hřiště, které je vlastně Keltským oppidem. Najdete tu cyklistické stezky i odpočívadlo s ukázkami místní flory.

Dobšic je v Česku celkem pět. Dobšice, které navštívíme, leží blízko Nymburka na okraji Polabské nížiny. Pověst praví, že vesnice získala jméno po svém prvním obyvateli - jakémsi Dobešovi. A kde jinde začít putování než v místním Dobšickém šenku, kam přišel i místostarosta Oldřich Novotný a představil řadu místních projektů.

"Co vám budu povídat, je to všechno o penězích, ale také o tom, že jsme získali podporu lidí v obci a musím říct, že nám to tady šlape. Máme spolky - tradiční hasiče, Přátele dobré zábavy, rybáře, myslivce, jsou tady Dobšické Venuše - břišní tanečnice. Kromě toho tu funguje Klub zoufalých turistů, propagují Dobšice po celé zemi. Kamkoliv jedou na Moravu, tak vezmou trička Dobšic a rozdávají radost od nás."

Dobšice mají i svůj hudební soubor Cidlinka a neziskovou organizaci Dobšané, která pomáhá obci získávat dotace a granty. Jen za poslední dva roky se tu realizovaly desítky projektů. Mimo jiné tu vzniklo i Muzeum keltů. Okolí Dobšic vydalo před desítkami let zajímavý nález, který odborně zmapoval zakladatel Polabského muzea Jan Hellich.

"Bylo nalezeno 27 keltských hrobů doby laténské, 4. a 3. století před naším letopočtem. Dva hroby keltských bojovníků byly umístěny v Národním muzeu v Praze a jeden hrob je umístěn ve střední části této místnosti. Keltský bojovník byl objeven roku 1899. Vrátil se do Dobšic a tady je jeho fotografie včetně pana Hellicha a mého pradědy pana Josefa Steklého, protože na jeho poli se tehdy nálezy našly, když těžili písek,"

dodal místostarosta Oldřich Novotný. V muzeu jsou figuríny keltské ženy a bojovníka. Jsou tu i různé nálezy z dobšických hrobů. Letos se tu poprvé konala Muzejní noc a Pohádkové putování.

"Děti tu spaly u kostlivce, pro ně to byl neuvěřitelný zážitek. Jinak tu zmiňujeme i keltské řemeslo, to znamená, tady je rotační mlýnek, děti si to mohou vyzkoušet."

Expozice pokračuje na dětském hřišti, které je postaveno ve stylu keltského oppida a slouží také jako malý skanzen. Tady najdete keltského druida, obranné valy, palisády nebo keltskou polozemnici ve skutečné velikosti, říká Odřich Novotný.

"Vidíte opravdu raritu. Ještě tu bude malý zoo koutek, kde budou dvě jehňata a kozy, vše co patřilo k tomu jak žili. My to bereme pořád jako dětské hřiště, ale uděláme tu zřejmě malý skanzen. Uděláme ještě jeden keltský dům, hospodářský dům a budou tam ukázky hrobů tak, jak byly nalezeny."

Náves Dobšic zdobí dva památníky. Starší pocházející z roku 1867 je zasvěcen sv. Petrovi a Pavlovi. Mladší věnovala obec v roce 1948 památce padlých občanů v první a druhé světové válce. Na Štědrý den se na návsi lidé pravidelně schází, paní hostinská přináší punč a svařené víno.

"Kdysi to mělo jiný účel, když byly poutě a šlo ze Žehuně procesí do Dobšic, tak tady pak zvonili. Bohužel my jsme ateistická vesnice, ale obnovili jsme tu tradici. Na Štědrý den tu s dětmi zvoníme a jako obec si popovídáme."

Dobšice mají i své slavné rodáky - žlutá budova na návsi je památný dům, kde se narodil Josef Navrátil Ratili.

"Je to hudební pěvec a operní skladatel, který působil v Gruzii. My jsme to vytáhli z kroniky a protože jsem původně historik, tak mě to zajímá. Veškeré projekty, které realizujeme, tak mají nosnou půdu v historii, zvyklostech a tradicích naší obce."

V říjnu o posvícení chystají v Dobšicích otevření expozice o skladateli Ratilim. Důvodem jeho odchodu do Gruzie byly neshody s řediteli českých divadel. Přesto operu nastudoval i pro jediné příležitostné vystoupení se slavnou Enriche Masaccio. Měl velký úspěch a pěvkyně mu nabídla, aby s ní vystupoval ve Finsku. Odtud Ratili odjel na velké koncertní turné po carském Rusku a dostal se do Gruzie, kde poznal krásu lidové hudby této země. Založil tu první pěvecké lidový sbor i gruzínskou Národní operu.

Jak dodal místostarosta Dobšic Oldřich Novotný všechny zajímavosti mohou poznávat i cyklisté. Najdou tu odpočívadlo i naučný park, který představuje rostliny zdejšího kraje i zajímavosti o Keltech. Dobšice mají i svoji hymnu. Ta se mimo jiné zmiňuje o nedaleké Libici, kde stával Slavníkovců hrad. V raném středověku byli Slavníkovci nejmocnějším rodem v Čechách. Dnes vyvraždění Slavníkovců a později i dalších obyvatel Libic - Vršovců připomínají základy paláce, kostela, vstupní brány a kříž.

Foto:www.obcecr.cz/dobsice/

10
50.130923070000
15.268421170000
default
50.130923070000
15.268421170000