Marie Rottrová: Když jsem poprvé slyšela svůj hlas, tak jsem se zděsila

Marie Rottrová, foto: Pavol Frešo, CC BY 2.0

Kůň bílý, Lásko voníš deštěm, Ten vůz už jel, S tím bláznem si nic nezačínej. Co název, to hit. Zpěvačka Marie Rottrová chystá na 20. prosince v Praze vánoční a zároveň i narozeninový koncert.

Marie Rottrová,  foto: Pavol Frešo,  CC BY 2.0
Marii Rottrové bylo nedávno 75 let. Když v polovině 60. let natáčela první písničku, určitě netušila, že jich bude na 600.

Jak pronikla do hudebního světa, vyprávěla při návštěvě rodné Ostravy v rozhovoru s Kateřinou Huberovou.

V roce 1967 ji do ostravského hudebního studia pozval hudební dramaturg František Trnka. "Tenkrát jsem zpívala na soutěži Hledáme nové talenty. On se toho zúčastnil a pozval mě na natáčení. Písnička se jmenovala Feferony. Zděsila jsem se svého hlasu. Jim se to asi líbilo, protože mě pozvali podruhé."

Kolik vám bylo, když se hledaly talenty?

"Bylo mi asi 23. Já začala pozdě zpívat. Profesionálně jsme začala zpívat až v roce 1969 a to už mi bylo 28 roků."

Co to s vámi udělalo?

"Já jsem k tomu nepřistupovala vážně, mě to bavilo. Vůbec mě nenapadlo, že se tím budu živit. Myslela jsem, že budu studovat. Nevzali mě na vysokou školu, a tak jsem šla do spořitelny. Svět bankovnictví mě bavil. Byly jsme tam skoro samé ženské. Nenapadlo mě, že bych mohla být známou zpěvačkou."

Když jste se dostala do hudebního světa, poznala jste zase svět mužský.

Foto: Supraphon
"Ano, to byl mužský svět. Navíc se mi narodili dva kluci. Takže doma byl mužský svět. Muzikanti kolem byli taky samí chlapi. Jen sboristky byly dívky. Někdy jsem zpívala s nimi, a vypomáhala ve sborech v Ostravě. Jednou mi nějaká paní říkala, že mám nádherný duet s Jaroslavem Wykrentem. Pak jsem si uvědomila, že jsem hostovala ve sboru tří děvčat a můj hlas tam byl nejvíc slyšet."

Máte zásadní píseň, která něco změnila?

"U mě to byla písnička Kůň bílý. Natočila jsem ji v roce 1971. Poslala mi ji Miroslava Černá, která napsala krásný text. Já jsem vůbec nevěděla, že to byla písnička Maryly Rodowicz Balada wagonowa. Ona to nazvala Kůň bílý a moc se mi to líbilo. Natočili jsme ji v Ostravě s Flamingem. Ta písnička byla přelomová, stala se velikým hitem, začali ji hrát rozhlasové stanice. Ta mi změnila život a já jsem se stala známou."

U písničky Lásko vzteky brečela

Pro Marii Rottrovou psali vynikající textaři Jaroslav Wykrent, Jaromír Nohavica, Jiřina Fikejzová, Zdeněk Borovec.

Jak prozradila Marie Rottrová v rozhovoru s Kateřinou Huberovou, je většinou veselá, ale u jedné písničky se opravdu rozčílila.

"Bylo to u písničky Lásko, nevymřeš po přeslici, krásná romantická Wykrentova píseň. Tu jsem natočila v roce 1973 s Flamingem. Ale dva roky před tím udělali muzikanti aranžmá s dechama. Když jsem přišla na zkoušku, a slyšela, co hrají, tak jsem vzteky brečela. Oni mě přesvědčili, že ta písnička jinak vypadat nemůže. Já jsem to odzpívala se zaťatými zuby. Pak se to párkrát vysílalo a nemělo to úspěch. Za dva roky jsem to natočila v aranžmá Vládi Figara s varhanami. To bylo nádherné a stal se z toho hit. Mladým světem byla oceněná jako nejlepší píseň roku. Dostala sošku Bílá vrána.

Pauza? Nic pro mě

Marie Rottrová si nedávno dala od zpívání pauzu. Ale po dvou letech to už nevydržela.

Marie Rottrová,  foto: Pavol Frešo,  CC BY 2.0
"Udělala jsem pauzu na dva roky. Pak jsem vystoupila, když mě Hanka Zagorová pozvala na svůj koncert do Lucerny. Potom mě pozval Jaroslav Wykrent na své sedmdesátiny do Přerova. Tam mě publikum vůbec nechtělo pustit. Všichni za mnou chodili, a říkali, že nemůžu přestat zpívat. I mě to začalo moc chybět. Najednou jsem si připadala taková opuštěná. Když stojíte na pódiu, tak do vás vlévá zezadu energii kapela, a zepředu publikum. Jsou tam emoce, které člověka naplňují. Já se po tom koncertu cítím úplně slastně. Tyhle pocity mi moc chyběly."

Co dělá zpěvačka, když nezpívá?

"Dělá ženské práce. A ty jsou nekončící. Také jsme s mužem cestovali. Mám rodinu v Kanadě, takže tam jsem taky párkrát byla. Ale nenašla jsem si adekvátní náhradu."

A fanoušci jsou rádi, že Marie Rottrová pořád zpívá, a raduje se ze života, miluje například rodinné večeře.