Zpěvačka Martina Bárta: Škoda, že soutěž Eurovize není v Česku tak populární, jako v zahraničí

Martina Bárta, foto: ČTK

Na letošním semifinále soutěže Eurovize zastupuje Česko zpěvačka Martina Bárta. Žije už šest let v Německu, a vidět ji můžete na jazzových pódiích a festivalech. Vystupuje například s Big Bandem Felixe Slováčka. Loni se Česko díky Gabriele Gunčíkové probojovalo až do finále.

Martina Bárta,  foto: ČTK
K hudbě má Martina Bárta blízko od malička. Nestudovala však zpěv, ale lesní roh.

"Studovala jsem osm let v Praze na Gymnáziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením obor lesní roh u paní profesorky Vladimíry Klánské. Hudbě se věnuji od malička. Moje sestra je taky muzikantka, hraje na piano. Začínaly jsme běžnými hudebními nástroji, jak je zobcová flétna, klavír, housle. Když jsem dělala přijímací zkoušky na gymnázium, tak mi řekli, že tam mají nedostatek hornistek. Dali mi nátrubek, a zkusila jsem na roh zahrát. Takhle jsem k tomu nástroji přišla. Tehdy jsem ani moc nevěděla, co to lesní roh je. A nakonec jsem se do toho nástroje zamilovala."

Díky koncertům ví, jak publikum reaguje na soutěžní píseň

Martina Bárta má za sebou v rámci Eurovize řadu koncertů. Zpívala v Madridu, Tel Avivu, v Rize a Londýně. Tam vystupovala ve vyprodaném dvoutisícovém klubu. Viděla, jak na její konkurenty i na její píseň reaguje publikum. Prorazit se pokusí s písní My Turn. Martina Bárta bude mít na sobě i zajímavý kostým od módního návrháře Zoltána Tótha.

A jak se zpěvák dostane do soutěže Eurovize?

"Zkontaktoval mě Jan Potměšil, což je kreativní producent České televize. V té době jsem byla v Berlíně. Zeptal se mě, jestli bych měla zájem reprezentovat Českou republiku na soutěži Eurovize, jestli bych chtěla zkusit konkurz, a já souhlasila. Tuto soutěž organizuje Česká televize a následně i vysílá. Zaslala mě dvě předvybrané písně. Ale těch písní bylo více, i zpěváků bylo vybráno více. Písně jsem se naučila, a nahrála. O několik týdnů později se mi Jan Potměšil ozval, a sdělil mi radostnou novinu, že jsem byla vybrána, což mě velice potěšilo, a nesmírně si toho vážím."

Je škoda, že soutěž není v Česku populární

Martina Bárta,  foto: ČTK
Martina Bárta vždy chtěla studovat v zahraničí. Uměla dobře německy, a na univerzitě v Berlíně otevřeli oddělení na státní akademii. Poslala přihlášku a vybrali ji. Teď dokončila bakalářské studium v Německu, kde žije už šest let. Ani lesní roh úplně neopustila.

Mrzí ji, že soutěž Eurovize není v Česku tak populární jako v Evropě. Její sledovanost se totiž pohybuje kolem 200 miliónů diváků.

"V Německu je ta soutěž velice populární. Tam se každý rok na jaře schází spousta přátel, mají fankluby. Líbí se mi, jaká atmosféra kolem toho panuje. O to víc mě mrzí, že v České republice není tradice taková jako v zahraničí. Tam ji berou za prestiž. Tady prvotní reakce byly negativní. Je pravda, že žiju už šest let v zahraničí, a nikdo mě tu moc nezná. Ale ne každý, kdo tam vystupuje a reprezentuje svou zemi, je známá hvězda."