Masarykova univerzita v Brně chystá sraz absolventů za 90 let

masarykova_univerzita.jpg

Masarykova univerzita v Brně slaví 90 let. Při této příležitosti chystá sraz absolventů, jaký v Česku ještě nebyl. Zájem budí i v cizině. Masarykova univerzita je druhou největší veřejnou vysokou školou v České republice a největší na Moravě. Zdeňku Kuchyňovou zajímalo, kolik studentů prošlo univerzitou za 90 let. A zeptala se na to Kamily Kvapilové, manažerky pro vztahy s absolventy.

"Je to skutečně úctyhodné číslo. My jsme celý loňský rok prováděli digitalizaci záznamů o našich absolventech, to znamená opisování promočních knih a vkládání do elektronické databáze a došli jsme až k číslu 125 tisíc."

Kolik počítáte, že absolventů přijede?

"Je to samozřejmě hodně těžké odhadnout, protože my sraz absolventů pořádáme poprvé a ani nemáme srovnatelné zkušenosti z jiných univerzit z ČR, které by pořádaly sraz absolventů v takovém rozsahu, jako to děláme my. Naše odhady se různí, ale očekáváme, že zhruba tisícovka absolventů by mohla v sobotu 30. května do Brna dorazit."

Mezi vašimi absolventy je určitě řada lidí, kteří žijí v zahraničí. Přijedou také z ciziny?

"Máme už několik desítek reakcí i od lidí, kteří žijí v zahraničí, a dokonce už někteří z nich potvrdili účast. Víme o několika absolventech z Německa, ze Švýcarska, ozvala se nám absolventka z Belgie a máme i absolventy, kteří žijí za oceánem. Jeden přijede až z Kanady, druhý z USA."

Jaký je připraven pro absolventy program?

"Program začne na všech 9 fakultách. Ukážeme nové moderní učebny, aby si absolventi mohli srovnat, kam fakulta pokročila. Organizujeme rovněž kyvadlovou dopravu na univerzitní kampus v Brně-Bohunicích, kde jsou v současné době soustředěny moderní laboratoře. Odpolední program bude probíhat v areálu brněnského Výstaviště, kde se účastníci srazu mohou těšit například na vystoupení pěveckého sboru Masarykovy univerzity a jejich jazzovou mši. Pochopitelně uslyší také projev současného rektora univerzity profesora Petra Fialy."

Absolventi, kteří přijít nemohou, mají možnost potkat své spolužáky virtuálně, prostřednictvím Absolventské sítě Masarykovy univerzity, do níž se už zaregistrovalo přes 2000 lidí. Oslavy trvají celou první polovinu letošního roku. Přesně v den výročí založení - 28. ledna 1919 už ocenila univerzita 14 svých absolventů, dodala Kamila Kvapilová.

"Dostali medaile rektora. Mezi nimi mohu jmenovat například spisovatele Ludvíka Kunderu, ekonoma Luďka Niedermayera nebo známé sportovce jako jsou hokejisté Josef Augusta nebo Josef Holík."