Máte masku? O masopustu můžete na Letné zdarma do muzea.

Kateřina Ebelová předvádí jednu z masek, foto: Zdeňka Kuchyňová

Pomalu se blíží masopust. Praha nabízí masopustních průvodů hned několik. Tradiční zabíjačka, hudba, jarmark a průvody masek čekají na návštěvníky tento víkend v pražských Ctěnicích. O týden později mohou vyrazit na Žižkov nebo na Letnou.

Třetí ročník Letenského masopustu pořádá galerie Scarabeus. Stejně jako Velikonoce, je i masopust pohyblivým svátkem. Víme tedy přesně, kdy končí. Letos to bude 9. února, pak začíná čtyřiceti denní období půstu. Ale kdy masopust začíná?

"Ve středověku začínal masopust už po Vánocích a bylo to dlouhé období. V Benátkách je dochováno, že maškary měly povolenou řadu věcí, například hrát karty, flirtovat, konala se spousta bálů. Tudíž název masopust není tak úplně správný, naopak v době před ním se maso jít může, dokonce hojně. Většinou se začíná čtvrtkem, říká se mu tučný čtvrtek, kdy bývají zabíjačky a hodování trvá až do úterka."

Jak uvedla Kateřina Ebelová, někde se masopustní obchůzka koná skutečně v úterý před tzv. Popeleční středou. Ale protože jsou lidé v práci, slouží pro masopustní průvody víkendy. Například už minulou sobotu mohli lidé vyrazit na masopust do Roztok u Prahy. Na Letné si 6. února hosté během masopustu užijí i divadlo.

Kateřina Ebelová v jedné z masek, foto: Zdeňka Kuchyňová
"Masopustní hry jsou často založené na tématu, že to byl spor masa a postu, už od středověku to byly tyto typy her. Buď spolu bojovali nebo jeden či druhý říkal, co je lepší. Některé masopustní hry v sobě zahrnují i začátek masopustu, kdy se žádá starosta o udělení masopustního práva a ten den je povolena spousta věcí, které normálně povoleny nejsou."

Proč masky kupovat, když se mohou vyrobit?

Hledat inspiraci pro vlastnoruční výrobu masek mohou lidé od studentů uměleckých škol. Právě jejich masky galerie Scarabeus vystavuje a pořádá o tomto víkendu tvůrčí dílnu, uvedla Kateřina Ebelová:

Zajímavé postavy v černých hábitech, foto: Zdeňka Kuchyňová
"Jsou tu nejenom autoři různého věku, ale i nejrůznější materiály od papíru, přes kašírované masky, šité masky."

Na výstavě na první pohled zaujmou dvě postavy. Jak je popsat? Velké postavy v černých hábitech něco mezi kosmonautem, ptákem a morovým doktorem. Jak ty masky vznikly?

"Jsou to masky dvou ptáků, ta jedna mi taky připomněla renesančního doktora, který byl jednou z postav komenií dell´Arte a vystupoval v Benátkách. Autoři jsou z vyšší odborné školy oděvní a je tam použitý velmi zajímavý materiál, který svojí strukturou připomíná ještěrčí kůži, mají brýle, hlavní barva je černá, kombinovaná s červenou a bílou."

Ze svého dětství si pamatuji, jak nás masky honily, mazaly krémem na boty nebo rtěnkou. Mohou se takhle masky pustit do lidí i při Letenském masopustu?

Foto: Zdeňka Kuchyňová
"No, na venkově byl často krásný vysoký sníh. V masopustním průvodu byly zvířecí samčí figury, které měly symbolizovat nejenom sílu, ale i plodnost. Byl tam medvěd, kozel, vlk a tyhle masky poválely ženy ve sněhu, což mělo symbolizovat plodnost. Ale byly tam i takové krásné figury, kterým se říkalo slamák nebo slaměný a ženy se snažily z jeho kostýmu ukořistit kousek slámy. Dávaly je potom slepicím a kachnám do hnízda, aby měly mladé."

Každá vesnice či město má svoje masky, jaké máte vy v letenském průvodu?

"Ústřední masky jsou na chůdách, jedna bude představovat Maso, druhá Půst. Ústřední postavou bude i Bakchus. Už od antiky je to postava, která představuje boha vína, ale také hojnosti a plodnosti. Letos máme téma Kontrasty. Já chodím do školek a škol a vyrábím s dětmi masky. Jsou to kontrasty barev, kontrasty tvarů nebo kombinace různých postav, například princezna a čarodějnice. Budeme mít také medvěda a vostřižka. Je to postava, která může trochu připomínat harlekýna. Její kostým byl z natrhaných kousků starých látek, na hlavě má špičatou čepici. Je tam laufr, který měl bič a vedl průvod, mezi další postavy patřil žid, postava ženicha a nevěsty, což byla parodie na domluvené sňatky. Potom tam byly cikánky, které věštily z ruky. Těch postav bylo opravdu hodně a je zajímavé, jak se region od regionu lišily. Jedny z nejkrásnějších masek pocházejí z Hlinecka. Vystupují také ve skanzenu Veselý Kopec a ten průvod byl zapsán mezi nehmotné dědictví UNESCO."