Maturanti dostali politicky nekorektní test

Letošní maturanti prošli přípravným předmaturitním testem, v němž se podle médií objevila politická agitace. V maturitě nanečisto studenti odpovídali na otázku, ze které může vyplývat, že jedině sociálním demokratům záleží na pomoci lidem v nesnázích. Pikantní na tom je, že testy vyplňovali mladí lidé, kteří za pár týdnů půjdou ke svým prvním volbám.

Otázka zněla: "Úkolem státu je zabezpečit přijatelné existenční minimum pro nejchudší vrstvy. Pomocí daní odčerpává stát vyšším příjmovým skupinám a firmám finanční prostředky, které pak prostřednictvím státního rozpočtu přerozděluje. Která z následujících politických stran má nejblíže k myšlenkám uvedeným v textu?" Studenti si mohli vybrat mezi ČSSD, Stranou zelených, KDU-ČSL, jejíž název byl navíc zkomolen, a ODS. Jako správná byla uznána pouze možnost ČSSD.

"Takový test je nevhodný. Myslím si, že zejména v testech tohoto typu by se ministerstvo školství nebo příslušné orgány měly vystříhat toho, aby ty testy měly jakékoliv politické konotace, protože tím stavějí studenty do velmi nepříznivé nebo nepříjemné situace," soudí politolog Jiří Pehe. Také premiér Jiří Paroubek považuje otázku, která v testech zazněla, za nekorektní: "Tak určitě mi to nepřijde korektní. Myslím si, že ten úředník to trošku přehnal. Kdyby tam byla ještě KSČM, tak by to bylo korektnější. A myslím si, že by si lidé stejně vybrali ČSSD." Politolog Jan Bureš upozorňuje, že odpovědi mohly být voleny obecněji: "To znamená: Problematika sociálního státu je blízká, řekněme, více konzervativcům, liberálům, ekologickým stranám, socialistickým stranám. Tam se potom samozřejmě vejdou jak komunisté, tak sociální demokraté."

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Jiří Pehe dodává, že tím ČSSD nechtěla ovlivnit hlasování mladých voličů. Spíš to byla jenom chyba: "Myslím, že to zřejmě nebyl žádný rafinovaný, plánovaný útok nebo strategie sociální demokracie. Spíše jde o hloupost nějakého ministerského úředníka." Ministryně školství Petra Buzková podle svých slov nechá prověřit, jak byly zkušební maturitní testy připravovány. Podle ní měli testy recenzovat dva odborníci z vysokých škol. "Pakliže se ukáže, že byl porušen mechanismus toho, jakým způsobem se měly po odborné stránce připravovat tyto testy, tak z toho nějaké důsledky rozhodně vyvodím," zdůraznila Buzková.

A jaký je názor opozice? Podle stínového ministra školství Waltera Bartoše z ODS má celý problém dvě roviny: "Za prvé z pohledu jakési politické kultury je to něco, co se vymyká principům demokracie. Ta otázka je totiž naprosto zavádějící, vnucuje lidem jakoby jeden správný názor. A to už tady jednou bylo. A druhý pohled: z pohledu fungování vzdělávacího systému se ukazuje, že vlastně selhal celý ten model nově připravované státní maturity."

Logo ODS
Při sledování celé kauzy se nabízí otázka, jestli vůbec politika do školy patří. Co říká Jiří Pehe? "Já si myslím, že politická témata se na školách mají a musí objevovat, ale ne takovým způsobem. Já si myslím, že na českých školách je politických témat málo. Například v západních demokraciích je běžné, že studenti procházejí velmi intenzívní přípravou, které by se u nás řeklo občanská výchova, kde se také probírají politická témata. Takže v tomto problém nevidím. Problém vidím spíše v tom, že když už se politická témata probírají, tak by se vyučující měli snažit být co nejvíce neutrální a probírat takové věci spíše v obecném smyslu."