Měsíční splátka hypotéky je v Praze o 5000 Kč vyšší

Illustrative photo: Christopher Amend, Pixabay / CC0

Průměrná měsíční splátka hypotéky v Praze je o 5000 korun vyšší než v ostatních regionech. Rozdíly se navíc prohlubují. Měsíční splátka v Praze meziročně stoupla o 35 procent, zatímco ve zbytku republiky o 18 procent. Vyplývá to z analýzy dat o návštěvnících srovnávacího portálu Ušetřeno.cz, kteří jeho prostřednictvím zažádali o hypotéku.

Foto: Christopher Amend,  Pixabay,  CC0
Zpřísnění podmínek pro žadatele o hypotéky z loňského října mělo podle analýzy zásadní dopad na realitní trh. Průměrná hodnota nemovitosti v hlavním městě meziročně vzrostla o 1,1 milionu na 5,5 milionu korun. Naproti tomu ve zbytku republiky je nárůst o 240.000 Kč na zhruba 3 milionu korun.

Celkový rozdíl v cenách nemovitostí mezi Prahou a regiony byl v době zavedení změn ČNB přibližně 1,5 milionu Kč, o rok později jsou již nemovitosti v Praze v průměru o 2,3 milionu korun dražší než v ostatních místech republiky. Naopak Jihočeský kraj zaznamenal pokles průměrné ceny nemovitostí o 600.000 Kč.

Domácnosti dávají průměrně za hypotéku 9 tisíc, Pražané přes 13 tisíc

Průměrná částka, kterou české domácnosti měsíčně platí za hypotéku, činí podle portálu 8930 Kč. Obyvatelé Prahy splácejí v průměru 13.016 Kč měsíčně, zatímco lidé v ostatních regionech 8012 Kč měsíčně. Celorepublikově jde o meziroční nárůst o 24 procent. "Větší rozvoj zájmu o hypotéky bohužel zpomaluje fakt, že nemovitosti jsou v porovnání s platy drahé a není jich dost. Jejich vysokou cenu tedy žadatelé obvykle řeší přizváním dalšího žadatele, případně pokračují dále v nájmu," komentoval situaci finanční analytik Ušetřeno.cz Daniel Gorol. Pražané mají na hypotéku naspořeno v průměru o 720.000 Kč více než lidé v ostatních regionech.

"V Praze se začíná projevovat nový trend, kdy o hypotéku žádají mladší ročníky. Mnohdy jde o žadatele s nadprůměrnými platy, kteří se do Prahy stěhují díky získání atraktivní pracovní nabídky," upozornil Gorol. České ženy žádají o úvěry v podobné výši jako muži (ženy 2,054.530 Kč, muži 2,023.543 Kč), rovněž cena vybrané nemovitosti je u obou skupin žadatelů srovnatelná (u žen 3,127.816 Kč, u mužů 3,084.503 Kč).