Města vyhlašují válku neregulovanému hazardu

Senát loni v prosinci zamítl novelu loterijního zákona, která měla více regulovat hazardní průmysl v Česku. O regulaci se tedy snaží asi 50 měst a obcí vlastními vyhláškami. Ukazuje se, že to nestačí. Několik měst a obcí se nyní spojilo a založilo Sdružení proti hazardu. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Dalibor Blažek, foto: Autor
Zamítnutá novela měla mimo jiné umožnit obcím rozšířit jejich vliv na povolování heren na svém území a omezit právo ministerstva financí povolovat nové sázkové hry. Jak řekl Radiu Praha starosta západočeské Aše Dalibor Blažek, zastupitelstvo města se rozhodlo, že raději oželí finanční příjem asi dvou milionů korun z heren a vyhláškou je z centra města vytlačí. A jak to dopadlo?

"Slibovali jsme si od toho, že se změní image města. Provozovatelé, bohužel, naši vyhlášku obešli. Požádali ministerstvo financí o povolení elektronických terminálů a elektronických rulet a ministerstvo jim vyhovělo."

Potíž je v tom, že nové možnosti hazardních her existující zákon nezná. Nelze je tedy ani nijak omezovat.

"Obcím jde především o to, aby mohly hazard na svém území regulovat, aby jim tam stát nedával jiné, nové hry."

Josef Novotný, foto: Autor
Zdůrazňuje senátor Josef Novotný, který byl autorem zamítnuté novely loterijního zákona. Obce dosud podle něj postupovaly vůči ministerstvu financí i vůči provozovatelům samostatně. Ukázalo se ale, že k prosazení jejich oprávněných zájmů bude lepší se sdružit. Starosta Dalibor Blažek si myslí, že představitelé města dnes musejí vypadat jako hlupáci, protože vyhláškou proti hernám de facto město vyklidilo prostor pro stát a ministerstvo financí teď v tomto prostoru vydělává peníze na úkor města.

"Je to vlastně popření práva samospráv na to, aby si určily, co chtějí ve svých městech mít a nemít. Protože není jiná cesta, jak se s ministerstvem domluvit, vstoupili jsme do Sdružení měst proti hazardu. Slibujeme si od toho, že společně se nám podaří dostat legislativně zákon do podoby, kdy město by mělo pravomoc vyjádřit se a rozhodnout s konečnou platností, jestli ve městě bude kasino či nějaká herna a kde bude."

K zakládajícím členům sdružení patří Aš, Bohumín, Cheb, Jičín a Velké Meziříčí. Své návrhy změn v oblasti hazardního průmyslu představí sdružení příští týden v Senátu. Senátor Josef Novotný vznik sdružení vítá. Podle něj je už situace neúnosná.

"Hazard je u nás podporován daňovými úlevami. Je zde zavedeno něco, co nemá ve světě obdobu. To je konkurence. Ta spolu s privatizací a daňovými podporami znamená, že u nás se hazardnímu podnikání věnuje 600 firem. Jsou státy daleko větší než Česká republika a hazardní hraní tam zajišťují jedna či dvě firmy pod státní kontrolou. U nás je to zcela necháno na konkurenci. A právě ta konkurence vede k rozšiřování nabídky a rozšiřování dopadů hazardního hraní na občany. Právě to si už někde uvědomují a chtějí s tím aktivně něco dělat. Jedním z těch aktivních kroků je založení sdružení a společný postup."

Povolování hazardního průmyslu v Česku je podle odborníků nejbenevolentnější na světě a náš přístup prý vadí i Evropské unii. Velkým problémem, se kterým by se měl vypořádat nový loterijní zákon, je také nesmírně vysoká koncentrace kasin, největší v celé Evropské unii. Do letošního října mělo Česko zahrnout do své legislativy evropskou směrnici, která má omezit možnost praní špinavých peněz v hazardních hrách. Podle senátora Josefa Novotného tento termín nebude splněn, protože stát na to není připraven.

"Příprava nového loterijního zákona nemá ani zadání. Zatím nám nikdo z ministerstva financí ani z vlády neřekl, že chce s hazardními hrami něco dělat a co vlastně."