Mezi oběťmi jihoasijské tragédie budou i Češi

Šťasný návrat ze Srí Lanky (Foto: ČTK)

Země sčítají své oběti, které zahynuly během nedělní katastrofy v jihovýchodní Asii. Podle všeho budou mezi nimi i Češi, i když oficiální místa tento údaj dosud nepotvrdila. Ke čtvrtečnímu poledni je na seznamu pohřešovaných stále 206 českých občanů. Podrobnosti má Jaromír Marek.

Šťasný návrat ze Srí Lanky  (Foto: ČTK)
I když několik prvních desítek Čechů, včetně zpěváka Karla Gotta, se už vrátilo zpět, v postižené oblasti zůstává stále několik stovek českých občanů. Na seznamu osob, které o sobě zatím nedali vědět zůstává stále 206 jmen. Ministr zahraničí Cyril Svoboda připustil, že s ohledem na rozsah katastrofy je mezi pohřešovanými s největší pravděpodobností i několik Čechů, kteří přírodní pohromu nepřežili.

"S přibývajícím časem je pravděpodobné, že budou mrtví Češi. Respektive, že mezi pohřešovanými budou osoby, které budeme muset jednoho dne označit za zemřelé. Kolik je to ovšem osob, nemůžeme říci. S přibývajícím časem klesá naděje na nalezení některých lidí. Úředně není úmrtí žádného občana ČR potvrzeno. Prověřovali jsme i informaci naší občanky ze Srí Lanky, která hovořila o 15 mrtvých, ale nemáme to potvrzeno."

V případě šesti Čechů pohřešovaných v Thajsku je pravděpodobnost jejich úmrtí velmi vysoká. Thajské noviny dokonce zveřejnily seznam obětí, který zahrnují i dva české občany. Velvyslanec v Bangkoku Jiří Šitler však tuto informaci vyvrací.

Srí Lanka  (Foto: ČTK)
"Informace je mylná. Noviny tvrdí, že mají údaje od nás, ale není to pravda. Zatím naštěstí neevidujeme žádného mrtvého českého občana. Máme ale několik lidí, kteří jsou za dramatických okolností pohřešováni a máme v thajských nemocnicích tři zraněné."

Právě v Thajsku se pohřešuje vůbec nejvíc českých občanů, celkem 100 osob, 51 lidí se ztratilo na Srí Lance, 18 na Maledivách, 17 v Indii a 13 Čechů je pohřešováno v Indonésii. Tam ve čtvrtek i armádní speciál s humanitární pomocí. Více náměstek ministra zahraničních věcí Pavel Svoboda.

"Veze léčiva, purifikační prostředky na vodu, vaky na zemřelé a balenou pitnou vodu. Speciál letí do Indonésie a v sobotu bude v různých destinacích zastavovat a brát, mimo jiné na Srí Lance a v Thajsku, brát cestující."

Foto: ČTK
Ministr Cyril svoboda k tomu dodává.

"Staráme se nejen o naše občany a do našich letadel bereme i další občany EU. Pokud naše letadla nenaplníme českými občany, je to z důvodů situace v oněch zemích. Například na Srí Lance je velmi obtížné dostat se do Kolomba. Lidé by se rádi vrátili domů, ale obtížně se dostávají do míst, kde mohou přistát naše letadla. Ubezpečuji, že děláme vše proto, aby se dostali co nejdříve domů, ale narážíme na překážky, které nemůžeme ovlivnit."

Počet českých občanů, kteří se v době katastrofy nacházeli v postižené oblasti je velmi obtížné určit. Přesná čísla jsou k dispozici pouze u těch, kteří vycestovali s některou z cestovních kanceláří. Ministerstvo zahraničních věcí vyzývá všechny české občany, kteří se nacházejí v postižené oblasti, by se spojili s českými zastupitelskými úřady v místě svého pobytu.