Počet Čechů pohřešovaných v Asii se za víkend snížil z více než stovky na 32 lidí

Thajsko, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Počet českých občanů, kteří jsou nezvěstní po ničivém zemětřesení v Asii, zůstává na čísle 32. V pondělí dopoledne to uvedl ministr zahraničí Cyril Svoboda. Největší počet lidí, kteří se neozvali svým příbuzným, je v Thajsku a na Srí Lance. Situací v Asii se bude zabývat vláda, která bude rozhodovat o humanitární pomoci. Podrobnosti má Zdeňka Kuchyňová.

Čeští turisté,  kteří se vrátili ze Srí Lanky,  foto: ČTK
V neděli se z oblasti postižené zemětřesením vrátil vojenský speciál, který do oblasti přivezl humanitární pomoc. Zpátky vezl turisty, ale také tělo první české oběti - mladé ženy. Ještě před víkendem pohřešovala Česká republika více než stovku lidí. Během dvou dnů se tento počet radikálně snížil. Část turistů reagovala na výzvu mobilních operátorů, kteří jim navýšili kredit a poslali důležitá telefonní čísla. Někteří z nich byli ve vnitrozemí a vůbec netušili, že je příbuzní hledají. Úřady mají vážné podezření, že šest z nezvěstných Čechů katastrofu nepřežilo. Nejsmutnější je příběh čtyřčlenné rodiny z Kroměříže. Prokazatelně živý je zatím pouze nejmladší syn.

Kdo očekával, že se vojenským speciálem vrátí desítky turistů byl možná překvapen. Přijelo pouze sedm Čechů a šest cizinců, což potvrdil ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Cyril Svoboda se chystá na ruzyňském letišti v Praze uvítat turisty,  kteří přicestovali ze Srí Lanky,  foto: ČTK
"Naše letadla, která se vrací, se nevrací úplně plná. Někteří občané zůstávají v těch destinacích a nadále tráví zbytek svých dovolených. Dokonce někteří občané jezdí do těchto destinací na dovolenou. Já bych chtěl zdůraznit, že nadále platí naše doporučení nejezdit a doporučení vrátit se a to z toho důvodu, že se v oblastech mohou šířit různé nemoci. Situace je velmi pečlivě monitorována. Zatím se neuvažuje o žádné karanténě, protože není zapotřebí. Nicméně všechno je připraveno. Kdyby nastala taková situace, tak se spustí opatření, která by měla tento charakter. Zatím tento důvod na území České republiky není."

Ochranou zdraví se bude zabývat na svém zasedání i vláda. Zároveň projedná i formu humatitární pomoci. Z přislíbených 15 milionů je zatím vyčerpáno osm. O další české pomoci bude rozhodnuto v druhé polovině ledna po dárcovské konferenci, která proběhne v Ženevě. Na té bude mimo jiné rozhodnuto, jaká bude míra účasti jednotlivých států.

Thajsko,  foto: ČTK
"První a hlavní zdroj pomoci bude finanční příspěvek do mezinárodních aktivit. Určitě budeme podporovat nevládní sektor, protože se ukazuje, že ta síť existuje a že některé nevládní organizace už působí na místě samém. Pokud jde o šance našich firem, to se ukáže, jak bude reálná. Jde o území velmi vzdálené a konkurenční prostředí bude určitě mimořádně těžké."

Řada světových deníků v souvislosti s pomocí jihovýchodní Asii podotýká, že solidarita trvá většinou jen tak dlouho, dokud postižené oblasti zůstávají v ohnisku pozornosti médií. Kdo si dnes například vzpomene na oběti záplav v Bangladéši v roce 1991 se 140.000 oběťmi, či na zemětřesení v íránském Bámu z roku 2003 s 35.000 oběťmi v jediném městě?