Mezinárodní festival Divadlo 2008

festival08_plzen6.jpg
0:00
/
0:00

V Plzni probíhá nejstarší český divadelní festival s mezinarodní účastí. Založen byl krátce v roce 1992, aby umožnil srovnání českého divadla se zahraniční tvorbou. Jeho 16. ročník v Plzni sleduje Vilém Faltýnek:

Je středa 10. září poledne a zanedlouho začne v západočeské metropolii Plzeň hlavní program 16. ročníku mezinárodní divadelní přehlídky Divadlo 2008.

"Každý ročník má trochu jiné téma. V letošním roce jsme se zaměřili na tři okruhy. První je prezentace divadel z jižní Evropy, takže uvidíme divadla ze Slovinska, z Chorvatska a ze Srbska, což je v Čechách řekněme výjimečná příležitost. Na druhou stranu uvidíme oproti jiným letům větší počet českých inscenací, protože ten letošní ročník je pojatý jako prezentace úspěchů českého divadla za uplynulou sezónu. A třetím okruhem je česká premiéra nové inscenace bratří Formanů, která už byla v Belgii, ve Francii a která se chystá jezdit po celém světě,"říká ředitel přehlídky Jan Burian.

Jsme v budově připomínající cirkusové šapitó nebo malé shakespearovské divadlo. Co je tady toto, ptám se nad velkou plošnou loutkou zavěšenou v prostoru dvou mužů v pruhovaných tričkách: jeden z nich na důkaz koňovitosti koně na mikrofon zařehtá. Mluvíme spolu ve středu, ale inscenace už měla premiéru v úterý před zahájením festivalu. Co návštěvník Divadla bratří Formanů v inscenaci Obludárium uvidí?

"Uvidí nás obludy. A uvidí starý svět cirkusů a kabaretu, kde ukazovali lidé, kteří měli nějakou anomálii,"říká herec Miroslav Píša.

Plzeň je velké kulturní centrum a divadlo se tu prý těší zvláštní podpoře. Ve sto sedmdesátitisícovém městě se prý ročně prodá kolem 200 000 vstupenek. Ptám se lidí na ulici:

"Do divadla? Ne, ne, na to není čas, tak do hospody..."

"Určitě, vím o tom a chodím každoročně tak na dvě představení."

"Jistě, slyšela jsem o tom, ale nejsem momentálně v Plzni. Až na podzim začnu chodit na předplatné."

"Já jsem krajan. Z Plzně, ale delší dobu už jsem v Kolíně nad Rýnem. K divadlu mám dobrý vztah, protože jako student jsem vypomáhal u pana Krejči v Divadle za Branou. Plakáty tam tenkrát dělal pan Koudelka..."

A propos divadelní fotografie. Během přehlídky tady pod vedením zkušených fotografů Viktora Kronbauera a Jana Regala.

Kronbauer vysvětluje: "Víte, to je zařízeno tak, že studenti přes den fotí, večer vyvolají negativy a ráno kolem čtvrté, páté hodiny jde Honza Regal do komory a zvětšeniny pak věší v Divadelním klubu na kolíčky a všichni divadelníci to vidí."

"Pro mě to je první zkušenost s divadelní fotografií", říká jeden ze studentů workshopu. Studentka po jeho boku potvrzuje: "Já se divadlem nezabývám a je to zajímavá zkušenost."

Třeba právě z nich se stane pokračovatel české tradice vytýčené jmény Krejčí, Koudelka, Kronbauer a další, kteří budou pro budoucnost zachycovat zprávu o prchavém umění okamžiku, jímž divadlo je. Kronbauer oceňuje, že právě tomuto fotografickému žánru se plzeňský festival už 7 let soustavně věnuje.