Mezinárodní jazzový festival je věnován 45. výročí založení Reduty

Donald 'Baby' Douglas-Torry

V těchto dnech - až do 9. listopadu - probíhá v české metropoli mezinárodní jazzový festival. V pořadí XXVII. ročník, konaný pod záštitou prezidenta republiky Václava Klause, je věnován 45. výročí založení Reduty, nejstaršího a nejznámějšího pražského jazzového klubu, k jehož věhlasu - počátkem devadesátých let - přispěla i návštěva tehdejšího prezidenta Spojených států Billa Clintona, který si zde dokonce také zahrál. Podrobnější informace přináší Evelina Himalová.

Na festivalu, který 29. října slavnostně zahájil Ferdinand Havlík se svým orchestrem a hosty - Jiřím Suchým, niterně spjatým s historií Reduty, a Vlastou Průchovou, legendou českého swingu, se kromě špiček domácí jazzové scény, jako jsou například Emil Viklický, František Kop, František Uhlíř, Rudolf Dašek, Jiří Stivín Quartet, Karel Růžička Quartet, Milan Svoboda Sextet, Jana Koubková & Jazz Sanatorium Luďka Hulana, Traditional Jazz Studio Pavla Smetáčka či Antonín Gondolán Q, představuje i řada zahraničních jazzmanů. Ze Slovenska to jsou třeba Peter Lipa, Juraj Bartoš nebo Laco Tropp, z dalších pak - podle jednoho z organizátorů pražské mezinárodní přehlídky Vojtěcha Huebera.

"...několik pozoruhodných formací amerických. Hvězdy festivalu "Umbria Jazz" - Daniele Tione Trio z Itálie. Hráč na Panovu flétnu Nicolae Voiculet z Rumunska, což je záležitost hodně vyjímečná, protože sólistů na Panovu flétnu není mnoho ve světě. Sólový klavírista z Ruska Daniel Kramer, který už v Praze koncertoval, věnuje se mimochodem také pedagogice, ale především hraje jazz a tzv. vážnou hudbu, přičemž oba ty světy dokáže velmi vynalézavě propojovat ve svých koncertech; nepochybně i pro naše publikum bude jeho vystoupení (5. listopadu - pozn. red.) zajímavým zážitkem. No a pak například ze Švédska tady bude Magnus Rosén s kolegyní, která se jmenuje Biggi Vinkeloe; to je basskytarista, který se na jedné straně věnuje heavy-metalovým projektům, ale na druhé dělá také jazz, takže to bude 'lahůdka' (9. listopadu na závěr festivalu - pozn. red.), která by mohla přitáhnout především mladou generaci."

Nejvýznamnějším zahraničním hostem letošního ročníku mezinárodního jazzového festivalu v pražské Redutě je americký zpěvák a klavírista Donald "Baby" Douglas-Torry, který vlastně stál už při jeho zrodu.

"V roce 1963, jako student a stipendista ve Stockholmu, přijel do Prahy s tehdejším big bandem klarinetisty Putte Wickmana a byl osloven výborem, připravujícím 1. mezinárodní jazzový festival v Praze na rok 1964, zda by pro ten festival nemohl eventuelně opatřit účast nějakých amerických muzikantů. On tehdy nejenomže vyhověl, ale skutečně v roce 1964 přijel v čele takové skupiny (Afro-American Jazz group of emminent Afro-American Jazz musicians to the 'First International Jazz festival of Prague' - pozn. red.), v níž byly legendy, jako Leo Wright, Benny Bailey, Fred Braceful, ale i další, hlavně však pianista Kenny Drew, který tenkrát působil ve Skandinávii. No a ti dokonce v Praze tehdy natočili album 'Baby Douglas and Eckos from the International Jazz festival of Prague 1964', jehož nahrávání se zúčastnil také mimochodem Karel Krautgartner. Takže je pro nás velice milé, se s ním po čtyřiceti letech opět vidět. Navíc Donald 'Baby' Douglas, který v pětašedesátém stál trochu v pozadí návštěvy Louise Armstronga a jeho All Stars, tehdy dokonce celotýdenní v pražské Lucerně, nejenomže pomohl k realizaci velkého východoevropského turné Louise Armstronga, které zahrnulo jeho zcela tehdy vyjímečný týdenní pobyt v Praze, završený mimochodem nádhernými nahrávkami v Berlíně, které existují ve stereofonní verzi, což je na tu dobu nepochybně zvláštní, ale přišel s nápadem, který, kdyby se realizoval, byl by skutečně fantastickou událostí pro Prahu i pro pražský jazzový festival: Prostě rád by příští rok do Prahy přivezl legendu světového jazzu, a nejen jazzu, ale také geniálního aranžéra, producenta a skladatele Quencyho Jonese (letos sedmdesátiletý černošský muzikant, přítel Billa Clintona či Stevena Spielberga, má prý v té době účinkovat v římském Colloseu, a Douglas, jak informoval novináře na tiskové konferenci v Praze, už osobně požádal i českého exprezidenta Václava Havla, zda by tomu napomohl - pozn. red.); to, kdyby se podařilo, tak, myslím, že to bude velkolepá událost nejenom pro českou jazzovou scénu,"

uzavřel Vojtěch Hueber v rozhovoru pro Radio Praha.