Mezinárodní jury vybrala osm nejlepších návrhů na stavbu nové Národní knihovny

nk_letna.jpg

Projekt výstavby nové budovy Národní knihovny na pražské Letné pokračuje. Minulý týden v Praze zasedala komise, která zhodnotila výsledky mezinárodní architektonické soutěže a z více než tří set návrhů vybrala osm finalistů. Vítězný návrh bude zveřejněn počátkem března příštího roku. S ředitelem Národní knihovny Vlastimilem Ježkem natáčela Milena Štráfeldová:

Se záměrem vybudovat nové sídlo Národní knihovny na pražské Letné seznámil její ředitel Vlastimil Ježek veřejnost právě před dvěma lety. Už tehdy uvedl, že nová budova se začne stavět v roce 2008. Její financování ve výši zhruba dvou miliard korun je zajištěno zákonem i usnesením vlády. Stavbu nové knihovny by tedy podle něj nemělo nic zdržet:

"Pokud všechno půjde jako dosud, tak dobře jako dosud, tak bychom na podzim 2010 mohli opravdu stříhat slavnostní pásku."

Hned od počátku chtělo vedení Národní knihovny, aby se nová budova stala architektonickou dominantou hlavního města. Vypsalo proto na její projekt mezinárodní soutěž, do které se přihlásilo přes sedm set tvůrců z celého světa:

"Z těchto sedmi set šedesáti přihlášených, registrovaných architektů, což bylo mimochodem o víc než sto padesát více, než na stavbu mnohem slavnější Alexandrijské knihovny, zhruba polovina, úplně přesně tři sta padesát pět, také své návrhy do soutěže poslalo."

Českou stranu reprezentoval pražský primátor Pavel Bém, architekt Petr Bílek a také ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. Po dvoudenním jednání tato porota vybrala finalisty:

"Osm návrhů, z nichž každý je architektonicky jiný, každý je architektonicky výrazný a v každém z nich, a to je také důležité, může být Národní knihovna. Bude strašně záležet na finální podobě toho návrhu, protože všech osm podmínečných vítězů se bude samozřejmě snažit v tom půlroce, který mají pro druhé kolo, své projekty dopracovat, možná i trochu přeměnit. Takže jsem strašně zvědav, nad jakými návrhy se sejdeme."

Vítězný návrh bude znám 3. března příštího roku a tehdy budou také vystaveny všechny další projekty, které byly do soutěže zaslány. Do nové budovy Národní knihovny se z Klementina přestěhují knižní fondy vydané po roce 1800. Starší fondy zůstanou v bývalé jezuitské koleji nedaleko Karlova mostu. Ta se ovšem daleko víc než dosud otevře veřejnosti. Po rekonstrukci za zhruba jednu miliardu korun se má z Klementina stát významné kulturní a společenské centrum Prahy.