Minimální mzda v České republice se od ledna zvýší na 5000 korun

penize.jpg

Česká vláda ve středu rozhodla o zvýšení minimální mzdy ze současných 4500 korun hrubého na měsíc na 5000 korun, a to s účinností od 1. ledna příštího roku. Nejnižší hodinová mzda se tak vládním nařízením zvyšuje z dosavadních 25 na 30 korun. Podrobněji informuje Renata Prátová.

Podle mluvčího vlády Libora Roučka tak kabinet plní další bod svého programového prohlášení, ve kterém se zavázal postupně zvyšovat minimální mzdu nad úroveň životního minima samostatně žijící osoby.

"Od počátku roku 1999 byla minimální mzda zvýšena již čtyřikrát a v procentním vyjádření to činí 73 procent. Jinými slovy, podle návrhu daňových opatření na rok 2001 minimální mzda vypočtena z hrubé hodnoty pět tisíc korun bude v čistém vyjádření činit 4184 korun a převýší tak současnou úroveň životního minima o 414 korun, to je zhruba o 11 procent."

Zvýšením minimální mzdy chce vláda motivovat občany k většímu úsilí při hledání nového zaměstnání. Podle ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly by tento krok měl znamenat i vyšší příjmy státního rozpočtu.

"Důsledkem bude zvýšení daní z příjmu o 40 miliónů korun, zvýšení příjmu na sociální zabezpečení přibližně o 180 miliónů korun a na zdravotní pojištění o 70 miliónů korun. Kromě toho se zvýší i zdravotní pojištění osob samostatně výdělečně činných a osob bez zdaněných příjmů a to ze 608 na 675 korun."

Ministr Špidla dále rozhodně odmítl, že by vládní politika postupného zvyšování minimální mzdy s cílem dosáhnout její motivační úrovně ve výši 15 procent nad hranicí životního minima, vedla ke zvyšování nezaměstnanosti. Jak dodal, nynější pokles nezaměstnanosti svědčí o opaku.

Vedle zvýšení minimální mzdy vláda současně zvýšila minimální hranice pro všech dvanáct platových tarifů, do nichž ministerstvo práce a sociálních věcí dosud dělí všechny profese v zemi. Ministři ponechali dosavadní poměr mezi prvním a dvanáctým tarifním stupněm za současného zvýšení stupně prvního na 30 korun za hodinu. Dodržování těchto tarifů v jednotlivých firmách mohou kontrolovat úřady práce.

Autor: Renata Prátová
spustit audio