Ministerstvo financí chce, aby banky zlepšily svůj přístup ke klientům

Banco Central checo
0:00
/
0:00

Česká bankovní asociace má za úkol připravit jednotnou terminologii základních bankovních produktů, zajistit dostupnost ceníků a jejich společnou databázi, aby měl klient možnost jednoduše srovnat podmínky u jednotlivých bank. Ministerstvo financí nyní bankám odeslalo seznam otázek - zjišťuje, jak banky hodlají změnit svůj přístup vůči klientům.

O co v dokumentu jde? O tom už více mluvčí ministerstva financí Marek Zeman: "Jedná se o pokračování naší snahy zlepšovat postavení klientů bank a navazujeme na úspěšné první kolo diskusí, které u řady bank vedlo ke snížení poplatků a příslibům dalších změn. V podstatě si těmito otázkami chceme ověřit ochotu bank pro realizaci dalších změn."

Co konkrétního by se podle vás mělo pro klienty změnit?

"Především řada bank již přistoupila ke zrušení poplatku za zrušení účtu. Mezi našimi dalšími okruhy je například otázka povinného přestupního servisu nebo jednotného ceníku bank."

Banky by tedy měly klientům například vyřizovat veškeré administrativní záležitosti v souvislosti s přechodem k jinému bankovnímu domu. Do budoucna se uvažuje také o tom, že by si klient ponechal číslo svého konta i při přechodu k jiné bance. Ministerstvo chce také zakázat zasílání reklamy ve výpisech z účtu.

Banky mají týden na vypracování odpovědí. Co se stane, když banky nebudou s návrhy ministerstva souhlasit? "My jsme i na začátku říkali, že preferujeme samoregulační opatření, to znamená opatření, která zrealizují banky samy. V opačném případě připravíme a parlamentu ještě na podzim letošního roku předložíme legislativní řešení této oblasti," doplňuje Marek Zeman.

Podle ekonoma Miroslava Ševčíka mohla vláda již dávno změnit zákony, které by mohly vkladatele ochránit. Ševčík vidí příčiny současného stavu v situaci kolem Investiční a poštovní banky, kdy Zemanova vláda předala IPB Československé obchodní bance. Podle Miroslava Ševčíka by pro klienty bylo nejvýhodnější vytvoření opravdu konkurenčního prostředí: "Klientům totiž může jen velmi málo a na přechodnou dobu pomoci nějaká regulace. Spíše jim může pomoci konkurence, kdy se jednotliví hráči na trhu snaží o co nejnižší ceny za své služby nebo zboží, aby získali co nejvíce klientů. A to samozřejmě platí i v bankovním sektoru. Konkurence tu je částečně omezena a právě proto banky mohou vystupovat tak, že si stanoví poplatky za něco, co by v jiných zemích třeba neprošlo."

Co brání vzniku konkurenčního prostředí?

"Již teď je to dlouhodobá nečinnost v legislativní oblasti. Tady měly být již dávno stanovena pravidla - když bude chtít klient jedné banky přejít do druhé, tak ho to nebude stát žádné peníze, nebude to pro něj administrativně náročné. Když klient podniká, má vydány své tiskopisy, má zavedené účty. Takže by to mělo být přenositelné i s číslem účtu. A je s tím spousta dalších administrativních záležitostí."

Mají banky vůbec na vybranou? Dostaly seznam, mají se k němu vyjádřit a přitom ministerstvo financí jedním dechem říká: když to neodsouhlasíte, dáme to do parlamentu...

"Já si myslím, že banky budou pravděpodobně muset v mnoha položkách vyjít vstříc. A to už i proto, že je vysoce pravděpodobné, že by to mohli, pokud by se to dostalo k projednávání do parlamentu, podpořit i někteří opoziční poslanci."