Ministerstvo obrany prověřuje zakázky a výběrová řízení

Možná to souvisí s prudce se přibližujícím termínem voleb, ale možná je to jen shoda okolností. Každopádně bylo Česko v uplynulých dvou týdnech zasaženo několika skandály, které mluví o napadení bezpečnostních a silových složek státu rakovinou korupce. Údajnému propojení dvou lidí z vedení národního bezpečnostního úřadu na trestně stíhané osoby se budeme podrobněji věnovat v našem následujícím vydání našeho pořadu. Ale ještě předtím se dnes Peter Gabaľ zaměří na ministerstvo obrany.

Poslední lednový pátek přímo při přebírání milionového úplatku policie zatkla důstojníka české armády, který měl na ministerstvu obrany na starosti veřejné zakázky. Spolu s ním se do vazby dostaly další dvě osoby, zřejmě představitelé brněnské firmy Trade Fides. Pokud se podezření potvrdí, šlo by od vzniku České republiky o druhý největší případ, kdy byl přichycen představitel exekutivy s úplatkem v hotovosti. Zatčeným důstojníkem je plukovník Miroslav Beňo. Internetová stránka ministerstva obrany ho nadále uvádí jako ředitele odboru infrastruktury, i když mluvčí resortu už na konci ledna oznámil, že bude zproštěn služby. Beňo měl na starosti významné zakázky - od nákupu nemovitostí přes investiční výstavbu, rekonstrukci a modernizaci infrastruktury v rámci bezpečnostních investic NATO až po výstavbu letišť a základen nebo ostrahu důležitých budov. Je jeho zatčení svědectvím o bující korupci v resortu? Jeho mluvčí Andrej Čírtek je spíš optimista. Případ považuje za důkaz fungování kontrolních a protikorupčních pojistek v armádě. To si myslí i Ladislav Šticha, mluvčí vojenského zpravodajství, které na nestandardní chování důstojníka samo upozornilo policii.

"Vojenské zpravodajství je součástí celého protikorupčního systému resortu obrany. A samozřejmě ze zákona má Vojenské zpravodajství za úkol dohlížet právě i na takové záležitosti, jako jsou výběrová řízení, různé soutěže, dodávky a podobně."

Ministr obrany Karel Kühnl podle svých slov netuší, za co mohl důstojník peníze dostat. Nejmenovaný státní zástupce ale v České televizi uvedl, že úplatek nebyl odměnou za konkrétní zakázku. Šlo spíš o jakési "všimné", aby se firma i v budoucnu účastnila významných zakázek tak jako doposud. A těch nebylo málo. Firma Trade Fides, která jakékoliv pochybení nebo nezákonnost popírá, už získala resortní zakázky za několik miliard korun. O těchto obchodech ale není možné se moc dozvědět: tam, kde jde třeba o ostrahu budov, podléhají informace utajení. Pak se logicky nabízí otázka, kolik ještě takových případů se skrývá ve stínu vojenských tajemství. Informace českých médií, že se připravují další obvinění, Ladislav Šticha sice nepotvrdil, ale ani nevyloučil:

"Vojenské zpravodajství každopádně nemůže vyloučit, že zatčením jednoho důstojníka celý ten případ končí. Ale hlavní váha vyšetřování je teď na Policii České republiky. A bezpečnostní orgány resortu obrany poskytují a budou i nadále poskytovat policii součinnost."

Na otázku, proč nemůže být konkrétnější, nám mluvčí vojenského zpravodajství řekl:

"To jsou právě věci, o kterých není samozřejmě možné hovořit, dokud ten případ neskončí, protože my bychom vlastně mohli nějakým způsobem napovědět případným - řekněme - podezřelým, pachatelům trestné činnosti, pokud nějací jsou."

Každopádně ministr obrany zatím nařídil prověřit všechny zakázky, pod nimiž byl "podepsán" plukovník Beňo. Potvrdil nám to Jan Pejšek z tiskové a informační služby ministerstva:

"Prověřování začalo bezprostředně poté, co byla celá kauza odhalena. Prověrky probíhají. V tuto chvíle nelze říct, kdy skončí. Očekáváme, že to bude v řádu několika týdnů."