Ministerstvo vnitra spustilo nový systém pátrání po zmizelých dětech

Ministerstvo vnitra tento týden spustilo první fázi systému pátrání po pohřešovaných dětech. Klíčová součást projektu, rozesílání textových zpráv s popisem dítěte majitelům mobilních telefonů, zatím spuštěna nebude. Se stávající podobou systému totiž nesouhlasí Úřad pro ochranu osobních údajů.

Dívka utekla z domova, chce se zabít z nešťastné lásky. - Policie pátrá po třech chlapcích z Plané nad Lužnicí. - Policie pátrá po holčičce, kterou možná unesla její matka. To je jen několik titulků z internetových serverů. Počet pohřešovaných dětí v Česku narůstá. Loni se jich hledalo více než 9 tisíc. Policie je úspěšná z 99 procent. Největší počet pohřešovaných tvoří hlavně děti z ústavů. Když je však dítě odlákáno neznámým člověkem, rozhodují o úspěchu pátrání často jen hodiny, uvedla zástupkyně generálního tajemníka evropské asociace Missing Children Europe Delphine Moralis.

"Je naprosto zásadní začít jednat hned po zmizení dítěte. Nečekat s oznámením. Musí se podniknout veškeré kroky co nejdříve po zjištění, že se dítě ztratilo."

Václav Kasík
Pokud si dítě vyhlédne někdo, kdo mu chce ublížit, udělá to podle statistik v prvních hodinách po únosu. Proto se v Česku po vzoru Francie, Řecka nebo Portugalska rozjíždí nový systém pátrání po dětech, který má využívat i sdělovací prostředky.

A jak to bude fungovat? Informace o dětech zařazených do projektu se budou po vyhlášení pátrání nově objevovat na policejním webu, odkud v další etapě projektu poputují na zpravodajské internetové servery i do médií. Vnitro se zatím domluvilo na spolupráci s Českým rozhlasem.

"Já jsem přesvědčený, že takováto akce a součinnost Českého rozhlasu je nejen nezbytná, ale dokládá i poslání Českého rozhlasu a já jsem potěšen, že naši užitečnost můžeme i v tomto oboru dát k dobru věci,"

řekl generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík. Klíčová součást projektu, rozesílání textových zpráv s popisem dítěte majitelům mobilních telefonů, zatím spuštěna nebude. Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů není zřejmé, jaké konkrétní osobní údaje budou předávány a jak budou zabezpečeny. Úřad nikdy ucelený dokument o novém přístupu v hledání ztracených dětí neviděl, uvedla mluvčí Hana Štěpánková.

"Projekt Úřad nezná, protože mu nikdy nebyl předložen. Pouze probíhala jednání, konzultace k záměru, a to už v březnu letošního roku a pouze na úrovni referentů."

Ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová na adresu Úřadu řekla, že zachránit život dítěte má větší hodnotu, než porušení zákona o osobních datech. Podle představitelky ministerstva vnitra Jitky Gjuričové zástupci Úřadu proti projektu původně vůbec nic neměli a o námitkách se prý vnitro dovědělo až z médií. Jednání se tak vrátí na začátek. Zprávy do mobilů v okruhu pěti kilometrů od místa ztracení dítěte by veřejnost mohla začít dostávat zhruba za rok. Vůbec nejlepší by podle Gjuričové bylo zasílání MMS zpráv, kde by byla rovnou fotografie.