Ministr Drábek v návrhu důchodové reformy počítá se soukromými penzijními fondy

Důchodová reforma je jedním z nejtvrdších oříšků, který čeká vládu Petra Nečase v příštím roce. A nejen proto, že ji zatím všechny polistopadové kabinety odkládaly. Situaci vládě neusnadnilo ani rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého se musí zvednout penze lidem s nejvyššími příjmy. Ve státním rozpočtu na ně ale finance nejsou. S návrhem, jak rozhodnutí soudu vyhovět a současně dostat do penzijního systému více peněz, přišel v minulých dnech ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Představíme jej v dnešní ekonomické rubrice:

Penze jsou horké téma všude v Evropě. Jejich reforma vyvolala na začátku listopadu pouliční bouře ve Francii, stávkuje se kvůli nim ve Velké Británii, Maďaři zase protestují kvůli tomu, že vláda chce zestátnit soukromé penzijní fondy. Češi do ulic kvůli důchodům dosud nevyrazili, podle průzkumu agentury STEM je ale většina lidí považuje za nepřiměřeně nízké. Myslí si to 70 procent lidí. A není divu, průměrný důchod v Česku v letošním roce těsně překročil deset tisíc korun. Jak ale říká ředitel agentury STEM Jan Hartl, mnoho lidí se současně obává, že se penze neudrží ani na současné výši:

"Přece jenom lidé začínají chápat, že současný důchod je možná vlastně přece jenom lepší než to, co je čeká v budoucnu."

Podle expertů je nynější systém průběžného financování penzí udržitelný nanejvýš do roku 2040. Česká populace totiž stárne a ubývá lidí v produktivním věku, kteří do tohoto solidárního způsobu financování penzí mohou přispívat. Nejde o žádný nový objev, o tomto demograficko - ekonomickém problému s velkým sociálním dopadem se mluví už léta. Tzv. Bezděkova komise připravila několik variant jeho řešení, dosud se ale žádná vláda neodhodlala do reformy penzí skutečně pustit. Kabinet Petra Nečase s k tomu však zavázal v koaliční smlouvě i v programovém prohlášení. Sám premiér dokonce řekl, že reforma penzí by se mohla spustit v r. 2012. Ekonomičtí ministři se nyní dohodli na jakémsi jízdním řádu, vysvětluje šéf resortu práce a sociálních věcí Jaromír Drábek:

Jaromír Drábek
"Do října příštího roku musíme vyřešit nález Ústavního soudu, který vlastně ruší dosavadní výpočet přiznávaných důchodů. A co se týká následujících kroků, tzv. velké důchodové reformy, cílem je, aby na konci roku 2011 byly projednány všechny legislativní předlohy, které souvisejí s novým systémem důchodového pojištění a vůbec důchodů."

Jen pro připomenutí: ústavní soudci rozhodli, že současný důchodový systém v Česku je příliš rovnostářský. Lidé, kteří měli dříve nízké platy, mají nyní skoro stejně vysoký důchod. Zato penze lidí s platy nad 36 tisíc korun měsíčně jsou nespravedlivě nízké. V některých případech tvoří necelých dvacet procent bývalých příjmů. Ústavní soud proto stanovil, že jejich důchody musí od října příštího roku vzrůst. Jaromír Drábek přišel s návrhem na změnu výpočtu důchodů, který by tomuto rozhodnutí soudu vyhověl:

"Protože není možné celkově přidávat peníze do důchodového účtu, protože už dnes je ten účet v třicetimiliardovém deficitu, tak prostě musíme to rozložení výpočtu důchodů udělat jinak. Můj základní návrh vychází z toho, že určitě nechceme snižovat částku u nově vypočítávaných důchodů z nejnižších příjmů, protože bychom tím zapříčinili mnohem vyšší riziko chudoby. Tedy musíme rozprostřít to výpočtové snížení nově přiznávaných důchodů do co nejširšího spektra ostatních důchodů tak, abychom vyhověli nálezu Ústavního soudu."

Foto: archiv Radia Praha
V důsledku toho ale klesne penze zhruba 80 procentům budoucích důchodců, a to až o pět procent. Změny se ovšem dotknou pouze lidí, kterým bude důchod přiznán po 30. září 2011. Ministr Drábek současně zdůrazňuje, že důchody se s ohledem na inflaci každoročně valorizují. Dopad do penzí většiny lidí by tak nebyl nijak citelný. Jiný vzorec pro výpočet důchodu ovšem neřeší, jak celý systém penzí ufinancovat do budoucna. Ministr Drábek navrhuje, aby se například sjednotila daň z přidané hodnoty na 19 procentech. To by se ale promítlo do zdražení potravin a služeb. A to se nelíbí opozici.

"Zdaleka nejde jenom o základní potraviny. Jde také o energie, o léky, věci, které nemají být zdaněny tou devatenácti- nebo dvacetiprocentní sazbou DPH,"

říká například hejtman Jihomoravského kraje, sociální demokrat Michal Hašek. Sjednocení DPH na základní výši není ale podle Jaromíra Drábka jediným zdrojem dalšího financování penzijního systému:

Michal Hašek
"Kromě toho předpokládáme, a je to naprosto jednoznačně dohodnuto a nakonec zachyceno i v programovém prohlášení vlády, že do těchto zdrojů půjdou také veškeré výnosy ze státního majetku, tedy ze státních podniků. Z prodeje státních podniků, z dividend, z pronájmů a tak dále."

Dalším navrhovaným opatřením, které ale už nyní vyvolává velké spory, je vznik soukromých penzijních fondů. Jaromír Drábek předpokládá, že by si do nich mohli lidé v produktivním věku spořit na penzi. Soukromé fondy by současně mohly investovat a vklady tak zhodnocovat. Je ale třeba zajistit, aby lidé o své vklady nepřišli. Soukromé fondy by proto podléhaly přísným licenčním podmínkám i dohledu. Kromě toho by měl vzniknout jeden veřejnoprávní penzijní fond, který by směl nakupovat pouze státní dluhopisy. Jeho výnosy by sice byly velmi nízké, zato vklady by v něm byly mnohem bezpečnější než v soukromých fondech. Ministr Drábek je připraven o důchodové reformě jednat jak s opozicí, tak v rámci tripartity.