Ministr kultury Jandák podporuje otáčivé hlediště v Českém Krumlově

Český Krumlov

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově zůstane, prohlásil ministr kultury Vítězslav Jandák. Bude se však jednat o lehkou konstrukci, která se bude každoročně demontovat. Je v této otázce rozhodnutý jít i proti památkářům, kteří tvrdí, že točna do zámecké zahrady zapsané v seznamu UNESCO nepatří a musí zmizet.

Otáčivé hlediště je unikátní. Například američtí historici ho v polovině 60. let zařadili na osmé místo z padesáti nejoriginálnějších divadelních projektů 20. století. V posledních letech se zde každoročně uvádí na 60 představení, která zhlédne více než 30.000 diváků. Hraje se tu převážně česká klasika - Lucerna, Radúz a Mahulena, ze Shapespearova odkazu pak Sen noci svatojánské. Speciálně pro "točnu" psali své hry například František Kožík či František Hrubín. Od 60. let se tu provozuje také opera a balet. Ministr kultury Vítězslav Jandák je nyní rozhodnut hlediště hájit. Jak řekl, není pouze ministr památkářů, ale i lidí, od nichž dostává tisíce dopisů, aby divadlo v zámecké zahradě zůstalo zachováno.

"To divadlo tu lidi chtějí a to znamená, že divadlo tady bude. Dokud budu ministr, tak tady bude,"

Ministr kultury Vítězslav Jandák,  foto: ČTK
řekl Jandák poté, co absolvoval emotivní jednání se zástupci radnic, divadla a památkářů. Podpořil na něm kompromisní řešení v podobě nové demontovatelné točny. Ta by v zahradě sloužila tři a půl měsíce divadlu, poté by se rozmontovala a po zbytek roku by barokní zahrada zůstala v původním stavu tak, jak si představují památkáři. Celý projekt by stál asi 19 milionů korun. Náměstek ministra Zdeněk Novák tvrdí, že nový návrh neohrozí ani pozici českokrumlovského parku na seznamu památek UNESCO.

"I toto řešení předpokládá, že v první fázi bude muset být odstraněna tato příšerná konstrukce, protože jinak to sem nelze postavit."

Památkáři však nesouhlasí ani s minimalistickou variantou. Kastelán zámku Pavel Slavko si myslí, že charakter Českého Krumlova je dán historickou a památkovou hodnotou. Ta musí mít podle něho při rozhodování o otáčivém hledišti přednost. Dosud platí, že by točna měla z parku zmizet v roce 2006. Po generální rekonstrukci v 90. letech dostala totiž kolaudační rozhodnutní jenom na dočasné užívání. Mezitím byl Český Krumlov a zámek se zahradou zapsán na seznam UNESCO. Loni se pak České Budějovice ve smlouvě s památkáři zavázaly, že točnu po sezóně 2006 ze zahrady odstraní.

Český Krumlov
Její zastánci jsou nyní rádi, že se debata znovu otevřela. Například starosta Českého Krumlova říká, že otáčivé hlediště je jediné svého druhu na světě. Měla by se proto spíše oslavovat jeho výjimečnost a ne jej rušit. Ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták však upozorňuje na to, že minimalistická varianta v sobě skrývá řadu neznámých.

"Zámecká zahrada má svoje genius loci, které je neopakovatelné. Z toho titulu je mi to líto, že divadlo by tam mělo končit a odejít. Na druhé straně i ta zahrada má své limity divadelní a scénické. My dříve, když tam byla stará točna, tak jsme tam mohli stavět stavby. Mohli jsme tam postavit mlýn, perníkovou chaloupku. Teď to nemůžeme udělat a hrajeme de facto ve stejném prostředí, ať hrajeme Perníkovou chaloupku nebo Hamleta. A tam je nebezpečí, že pokud by se podmínky měly ještě zhoršovat - že bychom tam mohli jenom donést židli a odnést stůl - k čemuž to v posledních letech směřuje, tak to začne i diváky nudit. To je taky jeden z velkých otazníků a argumentů, že pokud bychom se v té budoucí debatě o točně nedohodli na podmínkách prostředí, tak proto jsme i z toho důvodu začali připravovat alternativu nové točny v neutrálním prostředí v jiném parku, který sice není tak krásný, ale nese sebou proměnlivost."

Na tahu jsou teď podle ministra Jandáka České Budějovice a Český Krumlov, které se mají do 10 dnů dohodnout, zda zpracují projekt na vybudování odstranitelné točny.