Ministr školství kvůli škrtům v učitelských platech hrozí právem veta

Ve vládní koalici se rýsuje první spor. Ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných v televizních Otázkách Václava Moravce uvedl, že jeho strana použije ve vládě právo veta, pokud se škrty v rozpočtu dotknou platů učitelů. Podrobnosti má Milena Štráfeldová

Josef Dobeš
Necelých 24 tisíc korun hrubého - taková je dnes průměrná mzda učitelů v českých školách. V regionálním školství, kam patří školy od mateřských po střední, přitom dnes pracuje přes 236 tisíc zaměstnanců. Většina z nich jsou ženy. Vláda Petra Nečase si jako jednu ze svých programových priorit stanovila vzdělání. Chce proto situaci ve školství stabilizovat a získat mladé učitele. Podle dohody vládní koalice by do školství na platy učitelů měly jít 2,1 miliardy z rozpočtu armády. Začínající učitelé by měli mít měsíčně nejméně 20 tisíc korun hrubého. Získat nové učitele má podle ministra Dobeše od příštího roku i náborový příspěvek:

"Já bych rád, aby ta částka byla sto osmdesát tisíc, která by zavazovala pracovat ve školství minimálně pět let. Já si představuji a jedna varianta, kterou nejvíce preferuji, říká, že po zkušební době, po třech měsících, by učitel dostal 60 procent této částky. Po prvním roce by dostal doplaceno 40 procent této částky. Pokud by odešel do pěti let, tak by poměrnou část vracel do státního rozpočtu."

Vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se přitom považuje za vládu rozpočtové odpovědnosti. Chce proto zamezit dalšímu nárůstu státního dluhu. Ten nesmí letos překročit 5,3 procenta HDP.

"Není možné, aby Nečasova vláda skončila letošní rozpočet s vyšším deficitem, než jaký deklarovala Fischerova vláda. To by znamenalo totální ztrátu kreditu České republiky a to já nemohu dopustit,"

řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Jednotlivým ministerstvům proto předepsal škrty v rozpočtu v celkové výši deset miliard korun. Nejvíc se bude škrtat právě ve školství - tři miliardy. Ministr Dobeš ale zdůraznil, že do konce letošního roku nemá při omezování výdajů velký manévrovací prostor. Velkou část nákladů totiž představují mandatorní platby. Pokud by se podle něj měly škrty dotknout platů učitelů, použily by Věci veřejné při jednání o rozpočtu právo veta:

"Já tady mám jasnou stopku ve chvíli, kdyby se tyto škrty měly dotknout platů učitelů. To je něco, co jsem dopředu předjednal s mými resortními kolegy z Věcí veřejných. Pak bychom využívali podle koaliční dohody práva veta tak, abychom nemohli být přehlasováni."

Analýzu, jak se úsporná opatření promítnou do jeho resortu, bude mít ministr Dobeš k dispozici v úterý. Vláda Petra Nečase bude žádat sněmovnu o důvěru už příští týden.