Ministři žádali další peníze z rozpočtu na rok 2010

Jan Fischer (vlevo) a Eduard Janota, foto: ČTK

Pět hodin jednali v neděli odpoledne v Kramářově vile ministři o státním rozpočtu na rok 2010. Měli zde posoudit návrhy ministra financí Eduarda Janoty na snížení už tak obrovského schodku ve výši 230 miliard. Přitom sami vznášeli požadavky, které by deficit ještě zvedly:

Jan Fischer (vlevo) a Eduard Janota, foto: ČTK
"Je jich za 80 miliard, takže to by bylo za tři sta deset. To je jistě schodek, který si tato vláda dovolit nemůže a nebude o něm ani uvažovat,"

řekl po jednání předseda vlády Jan Fischer. Největší podíl ze státního rozpočtu plyne kvůli mandatorním výdajům už tradičně do resortu práce a sociálních věcí. Ministr Petr Šimerka přesto chtěl další peníze:

"Na to, co je v gesci našeho resortu, to znamená pro rodiny s dětmi, pro důchodce, pro zdravotně postižené, pro nemocné, pro staré, pro handicapované lidi."

O další finance pro svůj resort byla připravena bojovat i ministryně školství Miroslava Kopicová:

"Bez peněz nechci jít domů! Já myslím, že dvě miliardy jsou minimum. Když dostaneme dvě miliardy, tak nesaháme učitelům na platy."

Eduard Janota, foto: ČTK
Ministr financí Eduard Janota však požadavkům svých kolegů ve vládě nechtěl ustoupit:

"Můj přístup musí být velmi, velmi přísný. Nemohu si dovolit další výdaje, které by šly nad rámec 230 /miliard/. Takže v tomto smyslu nemohou očekávat moji podporu."

Podle premiéra Fischera je třeba naopak hledat způsoby, jak navrhovaný schodek snížit:

"Budeme hledat cestu mezi deficitem 230 miliard a tím někde okolo 165, maximálně 170 miliard."

Ministři budou muset šetřit i přímo ve svých úřadech. Potvrdil to například mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek:

"Do konce roku by mělo být zrušeno 4500 tabulkových míst. Z toho je ovšem část neobsazená, takže by se to mělo dotknout 2800 tabulkových míst vojáků a občanských zaměstnanců, kteří v současné době v resortu působí."

Šetřit kvůli škrtům rozpočtu bude podle svého mluvčího Petra Vorlíčka i resort zemědělství:

"Ministerstvo zemědělství by mělo škrtat v příštím roce mzdy plošně o šest procent, to činí zhruba 1500 korun na člověka. A mělo by dojít k redukci o cca 400 pracovních míst v celém resortu ministerstva zemědělství."

Eduard Janota se snaží snížit rozpočet cestou legislativních změn, které by mohly být přílohou návrhu rozpočtu na příští rok. S těmito změnami však nesouhlasí lídři dvou nejsilnějších politických stran. O rozpočtu jednala znovu vláda na svém řádném zasedání v pondělí dopoledne. Jeho návrh musí předložit parlamentu do konce září.