Ministrova omluva maturantům

0:00
/
0:00

Písemná část státních maturit v Česku se letos potýká s problémy u těžší verze testu z matematiky. Podle kritiků byl výrazně těžší než loni. Písemku kritizovali studenti, ředitelé škol, ale i Jednota českých matematiků. Přiznalo to i centrum pro přípravu maturit CERMAT. Problém chce řešit i ministerstvo školství, nový šéf tohoto resortu se za přehmat veřejně omluvil.

Ilustrační foto
Maturitu z matematiky si vybralo 44 procent ze 103 tisíc maturantů, zbytek dal přednost cizímu jazyku. Z těch, kteří maturovali z matematiky, si vyšší úroveň zvolila zhruba čtyři procenta studentů, hlavně gymnazistů. Zádrhel u těchto testů nebyl ani tak ve složitosti zadání, jako spíše v jeho časové náročnosti. Jedna z premiantek pardubického gymnázia si pár dní po napsání testu postěžovala:

"Moc často panice nepropadám, ale tady jsem si v půlce písemné práce začala počítat, kolik bodů je potřeba na čtyřku, a jako jedničkářce mi to přišlo opravdu tristní."

Spočítat příklady v dvouhodinovém časovém limitu měli problém i učitelé matematiky. Přiznala to i Jana Racková z pražského gymnázia:

"Byly to úlohy, které byly vedené na logické uvažování studentů, což si myslím, že vůbec není chyba, ale bylo jich hodně."

Také předseda Jednoty českých matematiků Josef Kubát soudí, že těžší verze maturitního testu z matematiky byla nepřiměřeně časově náročná:

"Nikdo nemůže říct, že tam jsou příklady, které by maturant neměl spočítat, hlavně jedničkář, dvojkař. Ale je tam několik příkladů, které mají atypické zadání, na které studenti nejsou zvyklí. To je může trochu vyvést z míry. Jsou to spíš úlohy, které by se spíše hodily do nějaké soutěže, ale takhle maturitní písemka nemůže být sestavená."

Petr Fiala,  foto: Vláda ČR
Nový ministr školství Petr Fiala se za příliš těžký maturitní test z matematiky omluvil studentům. Jak řekl v České televizi, je si vědom toho, že test studenty zbytečně stresoval a nepřispěje k tomu, aby státní maturitě důvěřovali:

"Já myslím, že tady není potřeba nějak chodit okolo, je potřebovat pojmenovat věc jasně. Stala se chyba a já bych chtěl využít této příležitosti k tomu, abych se jménem ministerstva školství omluvil všem, kteří byli touto chybou postiženi, především maturantům."

V České televizi ministr Fiala řekl, že centrum pro přípravu maturit CERMAT hodnocení testu plošně přizpůsobí jeho obtížnosti tak, aby na něj nedoplatili studenti, kteří si těžší variantu z matematiky zvolili:

"Ta chyba nemusí mít dopad na hodnocení, na výsledky. Tady skutečně můžeme věřit tomu, že CERMAT disponuje metodami, aby v procesu harmonizace dokázal výsledky připodobnit těm loňským, tedy aby nikdo nebyl znevýhodněn."

Pavel Zelený
Jak sdělil ředitel centra pro přípravu maturit CERMAT Pavel Zelený, hodnocení výsledků zpochybněného testu bylo zmírněno:

"Zhruba v 80 až 90 procentech případů přidává body, bonifikuje. Pokud by nebyla provedena harmonizace, tak by test neudělalo 16,8 procent žáků, po harmonizaci je neúspěšných jen 2,8 procent. To je mimořádně srovnatelné s výsledkem z loňského roku."

Pavel Zelený také prohlásil, že provedená harmonizace bude vodítkem pro další léta:

"Harmonizace je standardním nástrojem a pracuje se s ní ve všech zemích, které používají plošné ověřování formou didaktických testů, takže v tomto smyslu nejsme žádná výjimka. Samozřejmě, že z toho vyvodíme určité důsledky, respektive určitá opatření, která musí posílit právě kontrolu nad meziroční srovnatelností testů."

Personální změny kvůli špatně nastavené maturitě z matematiky ve vedení centra pro přípravu státních maturit ale ministr Fiala zatím považuje za předčasné. Nejprve se prý seznámí s analýzou letošních maturit. Celý projekt státních maturit však rozhodně nechce opouštět:

"My musíme, až tento ročník maturity proběhne, z chladnou hlavou analyzovat všechny nedostatky a podívat se, jak budeme postupovat dál. Státní maturita má trojí smysl: Jednak má zjišťovat nejnižší nepodkročitelnou mez, která znamená úspěšné složení maturitní zkoušky. Pak by měla přinášet nějaké srovnání studentů, škol. A byl bych rád, aby maturita měla nějaký význam v přijímacím řízení na vysoké školy."

Definitivní známky z písemných maturit se studenti dozvědí v úterý, ve středu začíná ústní část, maratón zkoušení skončí 8. června. Vedle toho ještě školy pořádají vlastní maturity z odborných předmětů. Maturitní vysvědčení dostanou studenti nejpozději v polovině června.